Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MWiM | 2017-06-28 12:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Meble z czasów Kopernika zobaczymy w olsztyńskim zamku

Olsztyn24
Skrzynia Francja, Normandia (?), XV/XVI w. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (fot. Bartosz Olszewski) | Więcej zdjęć »
„Na przełomie epok. Meble z czasów Kopernika” – to tytuł nowej wystawy czasowej, którą od piątku (30.06) będzie można zwiedzać w olsztyńskim zamku. Otwarcie wystawy zaplanowano na czwartek (29.06), godz. 17.00, w salach kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Ekspozycja jest wyjątkowa – bardzo rzadko można dziś oglądać meble sprzed pięciuset lat, ponieważ zachowało się ich niewiele. Większość obiektów pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, część z Muzeum Warmii i Mazur. Szczególnym eksponatem jest szafa biblioteczna pochodząca z ok. 1471 roku, własność parafii w Reszlu.

Pojęcie przełomu jest kluczem do idei tej wystawy. Po pierwsze – prezentowane meble pochodzą z przełomu dwóch wielkich epok. Po drugie – na przełom tychże epok przypada życie i działalność Kopernika. I po trzecie – przełomem epokowym było kopernikańskie odkrycie, a – co niezwykle istotne – Kopernik prowadził badania również na zamku w Olsztynie. Ekspozycja jest prezentowana dokładnie w tych
pomieszczeniach, w których pięć wieków temu mieszkał i pracował Kopernik: w sali administratorów i refektarzu – zwanych salami kopernikowskimi.
R E K L A M A
banner
Z Kopernikiem wiąże się też historia prezentowanej szafy bibliotecznej, która powstała prawdopodobnie dwa lata przed jego narodzinami. Mebel był elementem wyposażenia librarii przy kościele w Reszlu, przechowywano w nim kodeksy rękopiśmienne i starodruki. Wiadomo z zachowanych przekazów, że Kopernik bywał na reszelskiej plebanii.

Ekspozycja jest próbą pokazania przeobrażeń w europejskiej sztuce meblarskiej, jakie zaszły na przełomie gotyku i renesansu. Prezentuje przykłady meblarstwa europejskiego – skrzynie, fotele, szafy, kredensy czy fragmenty mebli – z terenu Włoch, Francji, Niemiec, Polski, a także Skandynawii. Dopełnieniem informacji o wnętrzach oraz ich wyposażeniu są obrazy i reprodukcje grafik.

Wystawa „Na przełomie epok. Meble z czasów Kopernika” jest wyjątkową ofertą dla mieszkańców regionu i turystów na lato 2017. Prezentowane meble kryją w sobie pięć wieków dziedzictwa – są dostojne, piękne, o wysmakowanych formach. Wprowadzają do naszego ujednoliconego, zuniwersalizowanego świata wręcz dotykalne odczucie przeszłości i wyjątkowości.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Udział w niej ma również Warmińska Kuria Metropolitalna, która wyraziła zgodę na wypożyczenie obiektu należącego do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu.

Kuratorem wystawy jest Małgorzata Okulicz z Muzeum Warmii i Mazur. Współkuratorzy to Dorota Gutkowska i Stanisław Stefan Mieleszkiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa będzie eksponowana do 1 października br.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl