Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-07-10 17:38 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłowie PO: Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera

Olsztyn24
Konferencja prasowa posłów Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia | Więcej zdjęć »
Znane powszechnie powiedzenie „Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera” zostało dzisiaj (10.07) przywołane przez posła Janusza Cichonia (PO) podczas cotygodniowej konferencji prasowej, którą poseł, wraz z koleżanką z ław sejmowych Anną Wasilewską, zorganizował w Olsztynie. Zdaniem posła Cichonia powiedzenie doskonale psuje do polityki społecznej i fiskalnej rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Swoją wypowiedź, podczas konferencji prasowej, poseł Cichoń rozpoczął od kontynuacji poruszanego już podczas poprzednich konferencji wątku nowelizacji ustawy Prawo wodne, której efektem miało być podniesienie m.in. cen wody i usług wodnych.

- Wydaje się, że dotarło do Pani Premier, iż jej deklaracje dotyczące cen wody i usług wodnych, były deklaracjami bez pokrycia, nieodpowiadającymi realiom. Bardzo się cieszę, że miałem w tym osobisty udział - powiedział poseł. - Udowodniliśmy, że PiS składając te deklaracje najzwyczajniej w świecie kłamie, że ceny wody, ale także usług wodnych i energii, w następstwie wprowadzenia nowych rozwiązań, wzrosną. Mamy deklarację ze strony Pani Premier, że przeanalizujemy te kwestie po raz kolejny. Mamy nadzieję, że PiS wsłucha się w nasze propozycje związane z 10-krotnym obniżeniem maksymalnych stawek opłat proponowanych przez tę partię, co pozwoliłoby obniżyć koszty po stronie gospodarstw domowych, po stronie polskich rodzin.
R E K L A M A
banner
Jak poinformował Janusz Cichoń, projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne został wycofany przez rząd w trakcie trzeciego czytania w sejmie. Teraz posłowie oczekują na informacje, co dalej z tym projektem będzie się działo.

- Na kwestię nowych opłat związanych z korzystaniem z wody nakłada się kolejna podwyżka, którą funduje nam rząd PiS-u - opłata paliwowa - ciągnął poseł Cichoń. - 25 groszy na litrze benzyny, oleju napędowego, ale także gazu, bo o tyle mogą wzrosnąć ceny w następstwie rozwiązania zaproponowanego przez PiS. To jest kolejny przykład sięgania do kieszeni polskich podatników, zabierania im pieniędzy.

Tutaj poseł przypomniał te rozwiązania, które mają bezpośredni wpływ na zawartość portfeli Polaków: utrzymanie stawki podatku VAT na poziomie 23% (taka stawka miała obowiązywać do końca 2016 roku), zamrożenie stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, wprowadzenie podatku bankowego czy rozwiązania skutkujące wzrostem cen ubezpieczeń OC.

- Chciałoby się powiedzieć, podsumowując te działania PiS-u: „Kto daje i odbiera, ten się w piekle poniewiera”, bo ewidentnie mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją, że jedną ręką PiS rozdaje środki, ale drugą te środki zabiera. Może się okazać niebawem, że ten rachunek po stronie gospodarstw domowych będzie ujemny. Tego się bardzo obawiamy, do tego nie chcemy dopuścić - podsumował Janusz Cichoń.

Kolejną kwestią związaną z finansami państwa, poruszoną przez posła Cichonia podczas konferencji, była zbliżająca się ocena wykonania budżetu państwa w 2016 roku i udzielenie rządowi PiS absolutorium za realizację ubiegłorocznego planu finansowego państwa.

- Są dwie sprawy, które w ubiegłorocznym budżecie nam się nie podobały, i które - naszym zdaniem - wymagają negatywnego zaopiniowania - powiedział poseł. - Pierwsza sprawa do budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie mieliśmy do czynienia z łamaniem ustawy o finansach publicznych i ustawy o zamówieniach publicznych. W sprawie zakupu samolotów dla VIP-ów jest jednoznaczna opinia Krajowej Izby Odwoławczej i wyrok sądu wskazujące na to, że naruszone zostały zasady wydatkowania pieniędzy. Mamy też bardzo niepokojący sygnał o wydawaniu pieniędzy publicznych w sposób niegospodarny. Mówię tu o zaliczkach na potencjalne zakupy, czyli przeznaczaniu pieniędzy na przyszłe zakupy bez rzeczywistej poprawy wyposażenia polskiej armii. Tych zaliczek mamy już w tej chwili na kwotę ponad 9 miliardów złotych. Taka jest skala niefrasobliwości przy wydawaniu publicznych pieniędzy. Przypomnę, że mamy deficyt budżetu państwa, który nas wszystkich przecież nie tak mało kosztuje. Tego typu zachowania ten deficyt w sposób nieuzasadniony pogłębiają.

Druga kwestia, która budzi poważne obawy Platformy Obywatelskiej, to wykonanie ubiegłorocznego budżetu w części „Infrastruktura”.

- Co prawda widać ruch na polskich drogach, ale głównie dzięki przetargom, które rozstrzygnięto jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej -
powiedział Janusz Cichoń. - Natomiast w ubiegłym roku tych przetargów nie rozstrzygano praktycznie wcale. Nie wykorzystano w związku z tym środków europejskich i środków własnych, budżetowych na inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową. Jeśli chodzi o kolej, to tak naprawdę nie wydano nawet złotówki z miliardów, które na ten cel były przeznaczone. To odbija się na kondycji całej gospodarki dlatego, że to są inwestycje, które tę gospodarkę napędzają. Efekt to spowolnienie wzrostu gospodarczego z 3,9% w roku 2015 - ostatnim roku rządów PO - do 2,7% w roku 2016. To jest efekt złego gospodarowania publicznymi pieniędzmi przez rząd PiS-u. To wymaga naszej reakcji.

Poseł dodał, że Platforma Obywatelska zagłosuje przeciwko odrzuceniu sprawozdania z wykonania przez rząd ubiegłorocznego budżetu i za nieudzieleniem rządowi absolutorium, chyba że rząd zdecyduje się przyjąć negatywną ocenę wykonania budżetu MON i Ministerstwa Infrastruktury.

Uczestnicząca w konferencji prasowej posłanka Anna Wasilewska swoje wystąpienie poświęciła opieszałości parlamentu w wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku w sprawie zrównania dodatków opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych, które niepełnosprawność nabyły w czasie porodu lub we wczesnym dzieciństwie oraz dodatków opiekuńczych dla opiekunów osób, których niepełnosprawność powstała w późniejszym wieku. Opiekunowie pierwszej grupy osób niepełnosprawnych otrzymują dodatki opiekuńcze w wysokości 1400 złotych, natomiast opiekunowie drugiej z ww. grup osób niepełnosprawnych mają tylko 520 zł dodatku.

- W 2012 roku Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło ustawę o dodatkach opiekuńczych do Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała posłanka Wasilewska. - Trybunał słusznie uznał, że ustawa jest niekonstytucyjna. Więc w 2015 roku rząd PO i PSL złożył do sejmu projekt nowelizacji ustawy, realizującej wyrok Trybunału. Do dzisiaj jednak ta nowelizacja nie została uchwalona. W tej sytuacji ponad 300 opiekunów osób niepełnosprawnych zdecydowało się złożyć pozew zbiorowy przeciwko państwu.

Posłanka poinformowała również, że prawie wszystkie oddziały geriatryczne (z wyjątkiem jednego) w Polsce znalazły się poza wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia siecią szpitali. W tej sytuacji Platforma Obywatelska będzie zabiegać, żeby rząd zapewnił pieniądze na funkcjonowanie tych oddziałów, z których głównie korzystają ludzie starsi.

Więcej informacji przekazanych dziennikarzom podczas konferencji prasowej w naszej wideorelacji z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [10]
~do Prawo wodne / 2017-07-11 21:32
Jestem na bieżąco. Myślę o pracy w tej instytucji. śledzę prace w Sejmie i w komisjach. Czytam komentarze.
~Prawo wodne / 2017-07-11 20:35
Kto nie w temacie nich nie pisze. Poczytaj ustawę., bo nie wiesz o co chodzi.
~do Prawo wodne / 2017-07-11 19:32
Kompetencje, a nie przejście z automatu. Ludzi chętnych do pracy nie brakuje, szczególnie w Olsztynie, gdzie jest kierunkowy wydział na UWM. Będą konkursy, badanie kompetencji i dopiero zatrudnianie. Jeśli ktoś jest dobry w tym co robi po prostu wygra konkurs i zostanie zatrudniony. Proste?
~Prawo wodne / 2017-07-11 16:54
SZanowny panie pośle czemu nikt z opzycji nie podnosi kwestii związanej z zapewnieniem pracownikom samorządowym przejścia do Polskich Wód z automatu. Tych osób jest naprawdę dużo i nie mają do kogo zwrócic sie o wsparcie.
~Tokyo / 2017-07-11 15:25
Jeżeli porównamy łażenie po fotelach w japońskim parlamencie przez Komorowskiego, jego opowieści o pilnowaniu żony w czasie polowania albo błędy ortograficzne, jeżeli do tego dodamy brak znajomości języków, bardzo wątpliwą prezencję byłej pary prezydenckiej, ściąganie na maturze przez Komorowskiego - to jedyne co możecie wyciągną to przejęzyczenie ministra Waszczykowskiego. A ja jeszcze przypomnę o kłamstwach smoleńskich, o okradaniu budżetu, o kompromitujących nagraniach u Sowy (Bieńkowska, Sikorski, Kwiatkowski itd itd). Dodam też, że bardzo hojnie osadzaliście swoimi krewnymi, pociotkami wszystkie spółki, urzędy czy wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Jedna wielka rodzina PSL i PO. Bolą was sukcesy PiS. I dobrze!
~wyborca / 2017-07-11 13:41
Kierownictwo ministerstw: MSZ i MF za czasów Po i PSL powinno zostać rozliczone i postawione przed Trybunał Stanu za: dopuszczenie do oszustw finansowych m.in. dot. podatku VAT, osłabiania znaczenia Polski na arenie międzynarodowej, okradania budżetu, obsadzania stołków partyjniakami z PSL i PO w spółach państwowych, agencjach, wojewódzkich funduszach ochrony środowiska. Mam nadzieję, ze już niedługo zobaczymy tych niedawno prominentnych polityków - jak tłumaczą się ze swoich zaniedbań.
~do Tokyo / 2017-07-11 11:52
Kontakty min. Waszczykowskiego z SAN ESCOBAREM to dopiero powód do dumy.
~wtyle / 2017-07-11 10:17
A Tusku was weźmie do nowej partii?
~Krycha / 2017-07-11 00:01
Platforma Obywatelska - partia, do której wstyd należeć.
~Tokyo / 2017-07-10 19:33
CICHOŃ reprezentuje swoich wyborców w Polsko-Kubańskiej Grupie Parlamentarnej. Tylko 61 razy wystąpił na posiedzeniach Sejmu. Wasilewska aż :-) 33 razy wypowiedziała się w Sejmie. Ale reprezentuje nas :-))))) w następujących grupach: Polsko-Chorwacka Grupa Parlamentarna, Polsko-Fińska Grupa Parlamentarna, Polsko-Indonezyjska Grupa Parlamentarna, Polsko-Kolumbijska Grupa Parlamentarna, Polsko-Tajwański Zespół Parlamentarny. TRAKTUJECIE TYCH POSŁÓW POWAŻNIE???? BO JA NIE, NIE, NIE.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posłów Platformy Obywatelskiej [10.07.2017]

10-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl