Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-07-27 13:13 | Rozmiar tekstu: A A A
Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem

O średniowiecznym chlebie powszednim na olsztyńskim zamku

Olsztyn24
Wakacyjny Czwartek z Mikołajem Kopernikiem | Więcej zdjęć »
Własnoręcznie wyrobione i upieczone na blasze nad ogniskiem, posmarowane miodem podpłomyki były hitem dzisiejszego (27.07) spotkania z Mikołajem Kopernikiem na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Impreza pod hasłem „Średniowieczny chleb powszedni” była trzecim z pięciu przygotowanych na tegoroczne wakacje przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Wakacyjnych Czwartków z Mikołajem Kopernikiem.

- Mikołaj Kopernik kojarzy nam się głównie z astronomią, ale u nas - w Olsztynie - zajmował się także sprawami gospodarczymi, m.in. taksą chlebową - mówi Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur. - Więc temat przewodni dzisiejszej imprezy to taksa chlebowa, żywność. Największą atrakcją dzisiejszego dnia jest pieczenie podpłomyków.

Tradycyjnie w imprezie wziął udział Mikołaj Kopernik, w którego postać wcielił się aktor Teatru Jaracza Marian Czarkowski. Kopernik oprowadzał chętnych po olsztyńskim zamku, zatrzymując się przede wszystkim przy tablicy astronomicznej, jedynym zachowanym do naszych czasów instrumencie astronomicznym stworzonym ręką wielkiego astronoma, a także w salach kopernikowskich, gdzie mieszkał, przyjmował gości i modlił się.
R E K L A M A
banner
Poza tym muzealnicy przygotowali konkurs plastyczny obejmujący malowanie martwej natury, stanowisko do robienia pieczątek z wykorzystaniem warzyw, strzelnicę do strzelania z łuku i kuszy. W południe odbyło się też przedstawienie dla najmłodszych „Bajdurka” przygotowane przez Teatr Form Niezależnych Korzunowicz.

Kolejne Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem na olsztyńskim zamku odbędą się 3 i 10 sierpnia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem [27.07.2017]

»

27-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl