Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MDM | 2017-08-28 13:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Powstanie przedszkole specjalne w Żardenikach

Olsztyn24
(fot.SP)
W Żardenikach powstanie pierwsze na terenie powiatu olsztyńskiego przedszkole specjalne. Podczas ostatniej sesji radni powiatowi podjęli uchwałę w sprawie utworzenia oddziału w tutejszym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Jak się zaopiekować dzieckiem cierpiącym na dysfunkcje rozwojowe? Jak mu pomóc, by możliwie szybko i skutecznie nauczyło się radzić sobie w codziennym życiu? Gdzie znaleźć najlepszą opiekę? To pytania, które rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami spędzają sen z powiek. Odpowiedzią może się stać przedszkole, w którym rehabilitacja pójdzie w parze z nauką.

- Zauważamy tendencję zgłaszania się do poradni psychologiczno–pedagogicznych rodziców z coraz młodszymi dziećmi, wśród których coraz liczniejsza jest grupa dzieci ze sprzężonymi i głębokimi deficytami rozwojowymi – mówi starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. - Wczesne zaniedbanie edukacji ma konsekwencje w dalszych latach dziecka. Jeśli powstaną i utrwalą się nieprawidłowe reakcje, później bardzo trudno je wyeliminować, a w konsekwencji może dojść do opóźnienia w procesie terapii i edukacji.
R E K L A M A
banner
Część dzieci z orzeczeniem o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dwa razy w tygodniu korzysta z półgodzinnych zajęć prowadzonych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żardenikach. Rehabilitacja małych dzieci w tej formie wsparcia jest jednak niewystarczająca. Starsi uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz ze sprzężeniami kształcą się w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole przysposabiającej do pracy. Dzięki decyzji powiatowych radnych oraz porozumieniu powiatu z gminą Jeziorany, do ich grona dołączą młodsi koledzy. Od 1 września ruszy tu bowiem pierwsze przedszkole specjalne. Będą mogły do niego uczęszczać dzieci w wieku od 3 do 6 lat, cierpiące z powodu niepełnosprawności uniemożliwiających im korzystanie z przedszkoli ogólnie dostępnych.

- Baza lokalowa oraz zasoby kadrowe Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Żardenikach pozwalają na rozszerzenie oferty edukacyjnej – tłumaczy starosta. - Placówka posiada specjalistyczną, doświadczoną kadrę, która pozwoli na organizowanie oddziaływań stymulujących, usprawniających i kompensujących oraz przygotowujących dziecko do kolejnego szczebla edukacji. W ośrodku znajduje się wyposażenie, sprzęt i pomoce dydaktyczne gwarantujące edukację integralną, nastawioną na aktywność dzieci oraz stymulację zmysłów. Nowa forma wychowania przedszkolnego zapewni specjalistyczną opiekę dzieciom, ale też da wsparcie ich rodzicom.

Nowe przedszkole ruszy już na początku września.

Zajęcia będą prowadzone przez 5 godzin, od 9 do 14, w tym czasie zapewnimy dzieciom dwa posiłki – opowiada Anna Chyżyńska, dyrektor SOSW w Żardenikach. - Grupy mają być maksymalnie 5-osobowe. W codziennym planie znajdą się zajęcia rehabilitacyjne, logopedyczne i inne, dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Zajęcia będą prowadzić oligofrenopedagodzy, psycholog, terapeuta specjalizujący się w Integracji Sensorycznej.

Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami, a także z niepełnosprawnością w stopniu lekkim ze sprzężeniami. Rodzice zainteresowani zapisem dziecka do powiatowej placówki powinni skontaktować się z sekretariatem SOSW (89 718 10 23).

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl