Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-09-01 15:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Działacze PSL zaniepokojeni sytuacją w oświacie

Olsztyn24
Konferencja prasowa działaczy PSL Warmia Mazury | Więcej zdjęć »
Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego na Warmii i Mazurach są zaniepokojeni sytuacją w polskiej oświacie na trzy dni przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018. Swoimi zastrzeżeniami podzielili się dzisiaj (1.09) w Olsztynie z dziennikarzami podczas konferencji prasowej poświęconej reformie edukacji. W konferencji udział wzięli: posłanka Urszula Pasławska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska oraz wójt gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski.

- Z wielkim niepokojem obserwujemy nieprzystosowanie szkół do reformy oświatowej - powiedziała Urszula Pasławska. - W szkołach brakuje podręczników, a z wiedzy dyrektorów szkół wynika, że niektóre podręczniki mogą trafić do szkół dopiero w połowie września. To niedopuszczalna sytuacja, kiedy dzieci nie będą mogły rozpocząć właściwej nauki.

Dalej posłanka odniosła się do zapewnień ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej, że reforma oświaty nie spowoduje zwolnień nauczycieli. 
R E K L A M A
banner
- Już dzisiaj z danych ZNP i samorządów lokalnych wiemy, że tych zwolnień jest około 9,5 tysiąca - poinformowała Pasławska. - Są to nauczyciele, którzy albo stracili pracę, albo musieli przejść na część etatu. Naszym zdaniem najbardziej stracą szkoły wiejskie i nauczyciele z takich szkół, bo jeżeli do tej pory obowiązkowa nauka trwała 9 lat, a teraz obowiązek szkolny skróci się do 8 lat, to konia z rzędem temu, kto znajdzie samorząd, który zatrudni nauczycieli wiejskich.

Kolejny blok swojego wystąpienia Urszula Pasławska poświęciła jakości kształcenia, związanego m.in. z nowym kanonem lektur szkolnych. Zdaniem posłanki, wykreślenie z listy lektur utworów wybitnych autorów (np. Bułhakow, Gombrowicz) nie pozostanie bez negatywnego wpływu na poziom wiedzy przyszłych absolwentów szkół.
 
- Wielki chaos w oświacie, niepokój nauczycieli, niepokój rodziców co do tego, jak będzie wyglądał system kształcenia, dzisiaj jest bardzo widoczny - posumowała posłanka.

Wójt Wojciech Dereszewski swój głos poświecił kosztom finansowym i społecznym wprowadzanej reformy oświaty.

- Jako samorządowiec z wieloletnim stażem, jestem rozczarowany zapewnieniem ministra edukacji o dostępności środków na dostosowanie szkół do reformy edukacji, bo takich środków nie ma - powiedział Dereszewski. - Takich środków nie otrzymaliśmy, a trzeba przygotować szkoły, bo w poniedziałek już rozpoczyna się rok szkolny.

Jak mówił wójt Dereszewski, w gminie Kurzętnik na wdrożenie wprowadzonej przez rząd reformy wydatkowano 2 mln złotych.

- To są duże środki. Za te pieniądze jesteśmy w stanie zbudować ponad 20 kilometrów dróg, ścieżek pieszo-rowerowych, chodników. Jako samorządowiec zrobię wszystko, aby dzieci uczyły się w dobrych warunkach, żeby szkoły były przystosowane do reformy, ale odbędzie się to kosztem innych zadań gminy
- stwierdził wójt gminy Kurzętnik.

Wbrew zapewnieniom minister Anny Zalewskiej, w gminie Kurzętnik nie udało się uniknąć kosztów społecznych reformy.

- Do tej pory zwolniliśmy 10 nauczycieli, ale w kolejnych latach zwolnień będzie zdecydowanie więcej
- stwierdził wójt.

Zdaniem wójta Dereszewskiego, problemem nauczycieli i dyrektorów szkół jest też zatrudnianie nauczycieli w niepełnym wymiarze godzin, po dwie, trzy godziny w różnych szkołach.

- Taki nauczyciel, specjalista od przedmiotów ścisłych, będzie pracował w trzech, czterech moich szkołach. Trudno sobie wyobrazić, w której szkole będzie on nauczycielem, wychowawcą, a w której pracownikiem - podsumował.

- Jako samorządowcy zrobimy wszystko, żeby nasze dzieci nie straciły na tej reformie. Będziemy wspierać nauczycieli i samorządy gminne, po to tylko, żeby ten chaos nie odbił się na naszych dzieciach - zadeklarowała Sylwia Jaskulska.

Podczas konferencji działacze PSL rozdali dziennikarzom przygotowane na piśmie stanowisko PSL Warmia i Mazury na temat reformy edukacji. W dokumencie domagają się m.in. jakościowych zmian systemu nauczania, czyli inwestowania w edukację 6 proc. PKB, pięciu godzin języka angielskiego w tygodniu, powiązania szkolnictwa zawodowego z potrzebami przedsiębiorców oraz mniejszych liczebnie klas.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [6]
~Anty-partia / 2017-09-08 09:28
Kto jak kto, ale PSL to o oświacie nie powinien się wypowiadać. Był kiedyś taki program "Na każdy temat", mam wrażenie że "politycy" z PSL mogliby z powodzeniem brać udział. O wszystkim mądrzą się przed kamerami, a w rzeczywistości dbają tylko o siebie. Partia cwaniaków.
~bzzzzzzzzzzzzz / 2017-09-05 22:40
ale mądre twarze.....naprawdę !?!?
~23 / 2017-09-04 11:26
Nasze dzieci nie stracą na reformie, jak się nauczyciele wezmą do roboty - będą je uczyć, a nie odwalać pańszczyznę. Oni zawsze marudzą, wiecznie mają problemy, wiecznie dyskutują, chociaż powinni być otwarci, bo oni kreują umysły młodych ludzi. Dosyć marudzenia - do roboty kasto!
~Wy sie zajmijcie Rolnictwem / 2017-09-02 20:30
a nie oświatą. Łapska precz od oświaty. To nie wasza działka
~wot / 2017-09-02 14:18
"Działacze PSL zaniepokojeni sytuacją w oświacie". W porę się obudzili!
~Bamboleo / 2017-09-01 23:08
PSL - partia na którą nikt już nie zagłosuje. Nie będzie książeczki, nie będzie tygodniowego zliczania głosów.... Tych dwu panów ze zdjęcia i ta pani zostaną wysłani na zielona trawkę, a właściwie na zieloną koniczynę razem z Alkiem. PSL-dość!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa działaczy PSL na Warmii i Mazurach

01-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl