Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-09-15 16:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach zainaugurowane!

Olsztyn24
Inauguracja EDD w Muzeum Warmii i Mazur w Stębarku | Więcej zdjęć »
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku trzeci rok z rzędu koordynuje Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Dzisiaj (15.09) w pawilonie wystawowym na wzgórzu pomnikowym uroczyście zainaugurowano obchody tego święta zabytków w regionie.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się już po raz 25. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia to „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu”, co oznacza, że w tym roku organizatorzy EDD chcą zwrócić uwagę na piękno i malowniczość polskich krajobrazów.

„Będziemy odkrywać krajobraz będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki, a także wrażliwości estetycznej oraz sztuki. Wyraźnie podkreślimy konieczność jego ochrony i potrzebę kształtowania w taki sposób, aby stał się świadectwem szacunku współczesnego pokolenia dla przeszłości i przyszłości, patriotyzmu małych i wielkich ojczyzn. (...) Wszyscy jesteśmy częścią krajobrazu, każdy z nas ma wpływ na jego kształt i to od nas zależy, jak będzie wyglądał. Krajobraz to nasza przestrzeń pracy, nauki oraz odpoczynku. Uczmy się go, chrońmy i harmonijnie kształtujmy, bo jest to nasz wspólny obowiązek” - napisała w przesłaniu do uczestników EDD Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków.
R E K L A M A
banner
Na Warmii i Mazurach swój czynny udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa zadeklarowało prawie 50 podmiotów - od instytucji i placówek kultury przez szkoły, stowarzyszenia, gminy samorządowe po kościelne parafie. Przez cały wrzesień na Warmii i Mazurach odbywać się będą spotkania, wykłady, wystawy, prezentacje, warsztaty, wycieczki, poświęcone ukształtowanym historycznie i kształtowanym obecnie krajobrazom miast i wsi w regionie.

W inauguracji EDD w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk, wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma i dyrektor departamentu kultury i edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Zdzisław Fadrowski. W programie wydarzenia, oprócz okolicznościowych przemówień, była prezentacja przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa filmu pt. „Krajobraz mojego miasta” oraz wykład dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dra Szymona Dreja zatytułowany „Krajobraz Warmii i Mazur w kontekście turystyki kulturowej i historycznej”. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość, jako pierwsi, zapoznać się z artefaktami wydobytymi z Pól Grunwaldzkich podczas dobiegających już końca tegorocznych badań archeologicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się tłok pieczętny w kształcie rombu z XV wieku, przedstawiający karmiącego pelikana. Jak wyjaśnili muzealnicy - identyczny rysunek pelikana znajduje się na studni dziedzińca zamku w Malborku.

Więcej o wydarzeniu w naszej wideorelacji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~Michał / 2017-09-18 17:21
To prawda, szkoda że zapomniano o znalazcach. Laury zwycięstwa przypadły politykom a prawdziwym ojcom sukcesu nawet sie nie podziękowało.
~Tokyo / 2017-09-16 13:37
No cóż - Wioletta Śląska-Zyś czy Jarosław Słoma pokazali się publicznie w mediach i na żywo, utrwalili swój wizerunek przed wyborami samorządowymi. A ludzie, którzy są autorami sukcesu - mogą na nich zagłosować. Uczciwi (!!!!) znalazcy oddali te artefakty, zaangażowali swój czas, sprzęt.... To oni powinni błyszczeć w blasku fleszy.
~olsztyniak / 2017-09-16 11:27
Bardzo przykro, że organizatorzy tego spotkania pokazując znalezione na polu bitwy artefakty zapomnieli podać przy ich opisach nazwisk znalazców - prywatnych osób, które bezpłatnie użyczały swe osoby, sprzęt i czas udzielając się w poszukiwaniach. Bardzo nieładny zwyczaj pochodzący z minionej epoki. Promocja notabli, polityków i miejscowych celebrytów najważniejsza?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 na Warmii i Mazurach

»

15-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl