Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tomasz Lenkiewicz | 2017-10-17 21:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Bokserskie wspomnienia w Muzeum Sportu

Olsztyn24
Otton Tuszyński i Arkadiusz Parurej w Muzeum Sportu (fot. archiw. Muzeum Sportu)
Coraz mniej osób pamięta, że w latach 1950–1980 ubiegłego stulecia Polska należała do czołówki amatorskiego boksu na świecie. Między innymi takie nazwiska jak: Pietrzykowski, Walasek, Grudzień, Kulej, Kasprzyk, Szczepański, to zawodnicy, którzy zdobywali medale Mistrzostw Europy, świata oraz Igrzysk Olimpijskich.

W Olsztynie oraz na Warmii i Mazurach również byli bokserzy i trenerzy, którzy przeszli do historii tej dyscypliny sportu. Do dnia dzisiejszego amatorski boks w naszym województwie próbuje nawiązać do  wspaniałej tradycji „polskiej szkoły boksu”. Nadarza się wspaniała okazja, by powspominać „szermierkę na pięści” w naszym województwie oraz w Polsce. Gośćmi Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie będą: Otton Tuszyński oraz Arkadiusz Paturej.

Otton Tuszyński to niezwykle barwna postać Warmii i Mazur, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Urodzony w 1933 roku w Olsztynie, z pięściarstwem zetknął się jako 16-latek w olsztyńskim klubie „Gwardia”. W okresie służby wojskowej występował w barwach „GWKS” Olsztyn. W ringu stoczył 68 walk, z których 16 przegrał i 4 zremisował. Walczył w kategoriach od papierowej do lekkopółśredniej. Na początku lat 60. pracował w klubie „Budowlani” Olsztyn jako społeczny instruktor. W 1962 zdobył uprawnienia nauczyciela boksu. Następnie w 1966 roku został trenerem, ukończywszy kurs zorganizowany przez PZB we wrocławskiej WSWF. Był jednym z ulubieńców trenera wszechczasów, popularnego „Papy” – Feliksa Stamma. Trener Otton Tuszyński przyczynił się walnie do sukcesu klubu „Budowlani” Olsztyn. M.in. będąc trenerem w roku 1967 wprowadził drużynę do II ligi.
R E K L A M A
banner
Arkadiusz Paturej to były bokser, a obecnie  działacz sportowy i trener. Jest absolwentem WSP w Słupsku. Zdobył brązowy medali MP seniorów (79), został wicemistrzem Polski juniorów (75). Reprezentował Polskę w MME w Izmirze (76). Boksował w klubach Wybrzeże Gdańsk i Czarni Słupsk. Trenerem jest od 1983 r. Od 1988 r. szkolił sportowców w UKSW PIRS Olsztyn. Jest promotorem sportów walki na Warmii i Mazurach, wychowawcą medalistów mistrzostw Polski, współorganizatorem wielu turniejów, m.in. „Bitwy o Warmię”. Arkadiusz Paturej był wicestarostą powiatu olsztyńskiego, obecnie jest dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Spotkanie z tymi niezwykłymi gośćmi odbędzie się 25 października 2017 r. o godz. 17.30 w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie w HWS „Urania” (II piętro) przy al. Piłsudskiego 44.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl