Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
AS/LH | 2017-09-29 16:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Ząbkowanie u niemowląt - co musisz wiedzieć?

Olsztyn24
(fot. archiw. LH)
Pierwszy ząbek często pojawia się zupełnie niespodziewanie. Czasami jednak ząbkowanie u dzieci to bardzo długi proces, który mocno daje się we znaki maluchowi jak i rodzicom. Ząbkowanie to bez wątpienia ważna sprawa w życiu Twojej pociechy. Zęby są niezbędne nie tylko do tego by ładnie się uśmiechać, ale też do przeżuwania pokarmów, gryzienia i wymawiania głosek. Cała rodzina musi przebrnąć przez proces ząbkowania i jakoś go przetrwać. Jesteś świeżo upieczonym rodzicem i nie wiesz czego możesz się spodziewać? Czytaj o bólach zębów a wszystkiego się dowiesz.

Kiedy powstają zęby?

Zęby mleczne zaczynają się formować sporo przed tym, kiedy zaczynają być widoczne, bo cały proces bierze swój początek już w 6 tygodniu życia płodowego. Przez następne tygodnie, aż do momentu wyjścia na świat, zostają one pokryte warstwa po warstwie twardym szkliwem. Noworodek po urodzeniu ma już w pełni wykształcone, choć dla nas samych niewidoczne gołym okiem, zęby mleczne. Tak naprawdę to nie koniec całego procesu, a szkliwo przyrasta nadal. Gdy organizm uzna, że jest go już odpowiednia ilość, zacznie się wykształcać korzeń zęba. Wraz z kolejnymi etapami wzrostu przebije się przez dziąsło i będzie piąć się w górę. Zdarzają się przypadki, że dziecko przychodzi na świat z wykształconym jednym ząbkiem. W większości sytuacji ząbkowanie u dzieci to bardzo długi proces, który wymaga od nas rodziców ogromnej cierpliwości.
R E K L A M A
banner
Bolesne ząbkowanie

Objawów ząbkowania jest sporo. Jeśli Twoje dziecko wciąż płacze i nie widzisz wyraźnej przyczyny, intuicja podpowie Ci, że ząbkowanie właśnie się zaczęło. W pierwszym etapie ząbkowania dziecko zaczyna się obficie ślinić, do tego wkłada do buzi swoje piąstki, a także wszystko to co wpadnie mu w rączki. Niektórzy rodzice mylą to z potrzebą poznania otoczenia, jednak chodzi tutaj o swędzące dziąsła, którym ukojenie przynosi gryzienie miękkich przedmiotów.

Jak rozpoznać, czy ząbkowanie już się zaczęło? Wystarczy zajrzeć maluchowi do buzi. Jeśli dziąsła są wyraźnie zaczerwienione i lekko obrzmiałe to znak, że wkrótce pojawią się zęby. Zła informacja jest taka, że proces ten nie trwa kilka dni czy tygodni, jak myślą niektórzy rodzice. Czasami wydłuża się nawet do kilku miesięcy i nie da się go w żaden sposób skrócić. Trzeba być przygotowanym na to, że dziecko w tym czasie będzie nad wyraz marudne, a przy tym będzie się obficie ślinić.

AS
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl