Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2017-10-27 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Fabryka opon w Olsztynie działa już 50 lat

Olsztyn24
fabryka Michelin w Olsztynie (fot. archiw. Michelin - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Fabryka opon w Olsztynie jutro (28.10) będzie obchodzić 50. urodziny. Oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych (OZOS) nastąpiło 28 października 1967 roku. W fabryce pracowało wówczas 1 500 osób i produkowano tam opony sprzedawane wyłącznie w Polsce. Od 22 lat fabryka należy do francuskiej firmy Michelin i dziś zatrudnia 4 500 osób oraz jest jednym z największych tego typu zakładów na świecie. Od początku istnienia do dziś w fabryce wyprodukowano ponad 230 milionów opon. Grupa Michelin zainwestowała w Olsztynie miliard euro.

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w czasach gospodarki centralnie sterowanej ówczesny minister przemysłu chemicznego 16 grudnia 1961 r. powołuje Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie. Na ich czele staje inż. Władysław Leonhard. Projektowanie wstępne i techniczne zajmuje niespełna trzy lata. W lutym 1964 r. pojawiają się na torfowiskach za Olsztynem pierwsze koparki, a już dwa lata później w halach produkcyjnych montowane są pierwsze maszyny. W połowie sierpnia 1967 r. fabryka produkuje pierwszą oponę. 28 października 1967 r. następuje oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. Na uroczystość przybywają przedstawiciele najwyższych władz centralnych i lokalnych. W kwietniu 1969 r. fabryka świętuje wyprodukowanie milionowej opony.

Przełomowy moment w rozwoju zakładu nastąpił w 1995 roku. Większościowym udziałowcem fabryki zostaje Grupa Michelin, która w ciągu kolejnych 22 lat inwestuje w Olsztynie około miliarda euro. Dzięki tym nakładom olsztyński zakład staje się jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk opon na świecie. Obecnie zatrudnia 4 500 osób i produkuje oraz eksportuje do krajów na wszystkich kontynentach opony do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych. Do dziś od początku istnienia zakładu wyjechało z niego ponad 230 milionów opon. Obecnie w fabryce są produkowane opony marek Michelin, Kleber i BFGoodrich. Fabryka produkuje i eksportuje także najwyższej jakości formy, mieszanki i kordy. W Olsztynie działa również największe Centrum Logistyczne Grupy Michelin w Europie Środkowo-Wschodniej.
R E K L A M A
banner
- W czasie ostatnich 50. lat w olsztyńskiej fabryce zmieniały się procesy, maszyny, technologie, powstawały kolejne nowatorskie produkty. Dziś nasz zakład to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk opon na świecie. Jesteśmy też jednym z największych pracodawców w regionie, wspieramy gospodarczy rozwój Warmii i Mazur, a także angażujemy się w liczne akcje na rzecz lokalnej społeczności – mówi prezes zarządu, dyrektor generalny Michelin Polska Jarosław Michalak.

Michelin wspiera placówki służby zdrowia i szkoły, jest mecenasem instytucji kulturalnych, współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, realizując programy praktyk i staże dla studentów. Organizuje znane olsztynianom akcje, takie jak Kilometry Pomocy, Junior Bike czy Ciśnienie pod Kontrolą oraz inne liczne kampanie społeczne. Fabryka rozwinęła też Program Wolontariatu Pracowniczego Moc Dobra, dzięki któremu zrealizowała już ponad 70 projektów w Olsztynie i w regionie.

Z okazji jubileuszu 50-lecia olsztyńską fabrykę odwiedzi dyrektor zarządzający Grupy Michelin Jean-Dominique Senard.
Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~Pracownik Michelina / 2017-10-28 20:30
Firma poszła do przodu porównując ją do lat 90. Super że dalej będzie się rozbudowywać bo to region gdzie nie ma przemysłu a mamy uczelnię i dużo mądrych ludzi,którzy przydadzą się do pracy w firmie Michelin Polska.Fajnie,że będziemy produkować nowe gammy opon. To tylko znaczy,że firma Michelin daży nas zaufaniem. Pozdrawiam.
~Olsztynianin / 2017-10-28 18:46
Jeżeli to będzie mądry komentarz to nikt nie będzie się zasłaniał paragrafami. Jak Pan nagle odżył Panie Bogdanie. Dobrze że taka firma jest w Olsztynie bo co niektórzy do dziś oraliby swoje pola.
~Bogusław Zimnicki / 2017-10-28 13:37
A kto wam napisze komentarz skoro od razu posługujecie się paragrafami i kodeksem cywilnym.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl