Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2017-11-29 19:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Rada Miasta wprowadziła Olsztyńską Kartę Miejską dla seniorów

Olsztyn24
XLII sesja Rady Miasta Olsztyna (fot. Tomasz Hajny - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Olsztyńska Rada Miasta zdecydowała dzisiaj (29.11) jednogłośnie o wprowadzeniu Olsztyńskiej Karty Miejskiej dla seniorów. Przyjęta przez radnych uchwała w tej sprawie wprowadza od 1 stycznia 2018 roku bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla olsztynian w wieku 70+ oraz szereg zniżek dla najstarszych mieszkańców.

Z programu dla seniorów będą mogły korzystać już osoby, które ukończyły 60. rok życia. Będzie on realizowany przez Olsztyńską Kartę Miejską (OKM), która będzie miała swoją specjalną edycję: Olsztyńską Kartę Miejską Senior.

- Szczególnymi odbiorcami OKM Senior są mieszkańcy Olsztyna, którzy ukończyli 70. rok życia - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Ta grupa została objęta dodatkowym działaniem, dzięki któremu będzie mogła nadal podróżować środkami komunikacji miejskiej za darmo, ale pod warunkiem posiadania OKM Senior.

Realizacją programu zajmie się wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa, która od 1 stycznia 2018 roku będzie zarządzała programem, którego ważnym elementem jest właśnie wyposażenie mieszkańców miasta w Olsztyńską Kartę Miejską Senior.
R E K L A M A
banner
Już dzisiaj miejscy urzędnicy rozpoczęli kampanię informacyjną związaną z Olsztyńską Kartą Miejską Senior. Każdy z mieszkańców, który przekroczył 70. rok życia otrzyma z ratusza list, w którym będą wskazówki i informacje jak otrzymać kartę. Niżej zamieszczamy kilkanaście pytań i odpowiedzi, z którymi powinni zapoznać się seniorzy zainteresowani przyznanymi im dzisiaj ulgami.

******

PYTANIA I ODPOWIEDZI

» Czy od 1 stycznia 2018 roku osoby, które ukończyły 70 lat będą musiały płacić za przejazdy komunikacją miejską w Olsztynie?

- Olsztynianie, którzy ukończyli 70 lat nie będą płacić za przejazdy komunikacją miejską w Olsztynie.

» Czy mieszkańcy po 70. roku życia będą kasować bilety lub karty, kupony?

- Mieszkańcy Olsztyna po 70-ce nie będą kupować biletów ani ich kasować, wystarczy że będą mieli przy sobie Olsztyńską Kartę Miejską Senior, którą będą okazywać tylko w przypadku kontroli.

» Czy olsztyńskim seniorom grożą po 1 stycznia jakieś kary lub mandaty?

- Seniorzy 70+ nie będą płacić żadnych kar ani mandatów, ponieważ będą grupą objętą programem Olsztyńska Karta Miejska Senior.

» W jaki sposób seniorzy 70+ dowiedzą się co zrobić, by dostać Olsztyńską Kartę Miejską Senior?

- Każdy senior 70 + otrzyma list, w którym będą wskazówki i informacje - jak otrzymać kartę. W skrócie: Wypełnić wniosek, który przyjdzie do domu, wybrać dowolną formę złożenia wniosku i odebrać kartę. Wniosek może być złożony przez osobę upoważnioną, można wysłać pocztą, można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Olsztyna przy Pl. Jana Pawła II 1 10-101 Olsztyn

» Rzadko wychodzę z domu, mam problemy z poruszaniem się. W jaki sposób mogę zdobyć Olsztyńską Kartę Miejską Senior?


- Do każdego seniora, który nie może się poruszać, nie wychodzi z domu, lub po prostu nie jest w stanie odwiedzić punktu z kartami przyjedziemy z kartą i załatwimy formalności. Prosimy o kontakt telefoniczny: 89 522 28 20

» W jaki sposób będzie można zdobyć wniosek o wydanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior oraz gdzie i w jaki sposób należy go złożyć?

- Do listu dla każdego seniora 70+ dołączymy wniosek, który będzie można wysłać pocztą lub osobiście wymienić na kartę w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Olsztyna. Można też pobrać ze strony internetowej: www.kartamiejska.olsztyn.eu

» Złożyłem wniosek o wydanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior, ale jeszcze jej nie dostałem. Czy muszę płacić za przejazd?

- W korespondencji z Urzędu Miasta Olsztyna będzie potwierdzenie, które będzie upoważniało do bezpłatnych przejazdów do czasu wymiany tego potwierdzenia na kartę (pozwoli to uniknąć jakichkolwiek kłopotów w pierwszych dniach stycznia).

» Nie dotarły do mnie informacje o programie, nie mam karty, kuponu. Czy dostanę mandat i będę musiał zapłacić karę?

- Jeśli senior nie będzie posiadał karty lub potwierdzenia złożenia wniosku, po prostu otrzyma od kontrolera ulotkę, dokąd może się zgłosić lub co zrobić by kartę mieć.

» W jaki sposób mogę zdobyć dodatkowe informacje o karcie oraz możliwości jej uzyskania?

- W liście podamy nr telefonu, pod który można zadzwonić i porozmawiać o możliwości otrzymania karty.

» Od kiedy będzie wydawana Olsztyńska Karta Miejska Senior?

- Karta będzie wydawana od 1 stycznia 2018 r.

» Czy mogę poprosić o pomoc w uzyskaniu Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior rodzinę albo sąsiadów?

- Formalności może załatwić każda wskazana przez seniora osoba. Pomoc rodziny, przyjaciół czy bliskich mile widziana! We wniosku znajduje się miejsce na ewentualne wskazanie osoby upoważnionej.

» Gdzie jeszcze będzie można uzyskać pomoc w sprawie Olsztyńskiej Karty Miejskiej Senior?

- Będziemy we wszystkich naszych miejskich placówkach przekazywać informacje o programie i pomagać w otrzymaniu karty, a przede wszystkim w Wydziale Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych oraz Biurze Obsługi Klienta. Telefon: 89 522 28 20.

» Dlaczego muszę wypełniać i składać wniosek? Nie możecie mi po prostu przysłać karty?


- Wniosek jest konieczny ponieważ karty są imienne i z powodu danych osobowych powinniśmy mieć zgodę właściciela karty na użycie jego danych. Wniosek jest bardzo prosty i łatwy do wypełnienia.

» Czy przed złożeniem wniosku muszę iść do fotografa i zrobić zdjęcie?

- Karta jest bez zdjęcia! Zrezygnowaliśmy z tej formy identyfikacji, by uprościć procedurę.

» Do kiedy można będzie złożyć wniosek o wydanie karty i ją uzyskać?

- Karty będziemy wydawać od 1 stycznia 2018 r. tak długo, jak to będzie potrzebne.

» Kto będzie czuwać nad programem skierowanym do seniorów?

- Do przeprowadzenia wszystkich czynności zaprosiliśmy organizacje pozarządowe. Pod koniec roku wyłonimy jedną, która w tych działaniach będzie nas wspierać i realizować program senioralny.

» Po co wprowadzacie Olsztyńską Kartę Miejską dla Seniora?

- Karta jest jednym z działań w ramach programu skierowanego do olsztyńskich seniorów. Dzięki niej będzie można w przyszłości korzystać także z różnych przywilejów i rabatów. Karta Miejska pozwoli także na utrzymanie dotychczasowych ulg na przejazdy komunikacją miejską.

» Ile będzie mnie kosztować Olsztyńska Karta Miejska Senior?

Karta dla Seniora jest bezpłatna.
Z D J Ę C I A
P L I K   M P 3
Komentarze [12]
~70+ / 2017-12-04 10:53
http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,22730627,nowe-bilety-dla-seniorow-i-nie-tylko-informator.html Ps.Udogodnienie??? Feralna trzynastka? 13. Czy legitymując się kartą, muszę mieć przy sobie dowód ze zdjęciem? Tak, trzeba mieć dowód albo jakikolwiek inny dokument ze zdjęciem. Co będzie jak nie będę miał(zapomnę) dokumentu ze zdjęciem? Kara? Dotychczas pokazywałem DO i było okey. Pozostańmy przy tym -starym sprawdzonym sposobie. z DO.? Dwa dokumenty na jeden przejazd? O jeden za wiele.
~Midori / 2017-12-02 14:06
Panie Ryszardzie, Dywity są oddzielną gminą, więc ta karta Dywit nie obejmuje. Zacznie obowiązywać, jeśli Dywity nawiążą współpracę z Olsztynem w tym zakresie.
~Ryszard70 / 2017-12-02 13:07
To nie prawda że 70+ może jeździć wszędzie za darmo ja jeżdżąc do Dywit na zabiegi musiałem płacić za bilety.
~Z NETU / 2017-12-01 10:03
Chyba ktoś w Olsztynie zwariował. Domagam się, by Ratusz podał koszt tej bezsensownej akcji. Za dużo pieniędzy jest w kasie miasta, żeby je trwonić bez najmniejszej potrzeby, a przy okazji utrudnić starym ludziom życie? Przecież ta karta, to gadżet niczemu niesłużący, bo nawet w razie jego braku, nikt seniora nie ukaże. Rajcowie miejscy, zastanówcie się dobrze nad tym, co robicie!
~Jola / 2017-11-30 18:53
A co z seniorami po 60tce? Niby mają skorzystać z programu? Ale o tym zero informacji. Czy dla nich też OKM senior czy zwykła karta?
~Kebiz / 2017-11-30 14:18
DO (nowy) podobno nie zawiera adresu, stąd wymyślili OKM z adresem, bowiem ulgi w przejazdach NIE NALEŻĄ SIĘ osobnikom z ościennych gmin. Ci ostatni mają lub mogą wprowadzić własne karty miast lub gmin upoważniające do ulg w niektórych placówka handlowych lub w komunikacji jeśli taką ich gmina posiada.
~Tomasz / 2017-11-30 10:55
Co z seniorami z pow. Olsztyn
~70+ / 2017-11-30 10:41
Na Karcie wypisane będą "Dane właściciela Karty". Kontroler MPK ma prawo sprawdzić czy właściwa osoba posługuje się kartą i zażądać dokumentu tożsamości ze zdjęciem.Tak więc "podróżując MPK "po Olsztynie od 01 stycznia 2018 muszę posiadać dwa dokumenty KARTĘ i DO.Zaiste udogodnienie? Aktualnie jadę Komunikacją i na żądanie kontrolera pokazuję DO i wszystko jest okey.Rajcowie "dajcie żyć".
~td / 2017-11-30 10:11
"Każdy senior 70 + otrzyma list, w którym będą wskazówki i informacje, jak otrzymać kartę. W skrócie - wypełnić wniosek, który przyjdzie do domu, wybrać dowolną formę złożenia wniosku i odebrać kartę. Wniosek może być złożony przez osobę upoważnioną, można wysłać pocztą, można złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta w ratuszu:. TOŻ TO PARANOJA I DODATKOWE KOSZTY DLA MIASTA oraz UTRUDNIENIA DLA SENIORÓW. Dowody Osobiste powinny wystarczyć.
~Jadwiga_Misiak / 2017-11-30 09:48
To jest chyba kpina. "Karta będzie wydawana od 1 stycznia 2018 roku." Czyli starsi 70+ będą musieli przy każdej kontroli negocjować z kontrolerem. czasu zabrakło panie Prezydencie? Wcześniej nie można tych kart wydawać? Olsztyński bałagan daje znać o sobie, na każdym kroku.
~senior / 2017-11-30 09:42
Dotychczas senior 70+ pokazał DO lub inny dokument tożsamości i było okej.Ratusz musi wydać dodatkowe środki na te karty? Gdzie tu ekonomia? Nie wspomnę z trudnościami wyrobienia tych kart, przecież w większości to ludzie schorowani z problemem chodzenia..Po cholerę dla tych ludzi Karty?
~Jaro56 / 2017-11-29 21:18
A co z seniorami 70+ spoza Olsztyna, którzy będą chcieli / musieli jeździć olsztyńską komunikacją miejską? Do tej pory mieli darmowe przejazdy w całym kraju, a więc i w Olsztynie. Będą musieli kupować bilet normalny czy ulgowy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl