Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-12-12 11:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
 
Tradycyjnie, w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia Filharmonia Warmińsko-Mazurska organizuje koncerty kolęd i pastorałek w najlepszych wykonaniach. W dniach 15 i 17 grudnia na estradzie filharmonii wystąpią dwa znakomite olsztyńskie chóry z ich charyzmatycznymi dyrygentami na czele. W koncertach pt. „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki” zaśpiewają: Zespół „ProForma” – kierowana przez Marcina Wawruka oraz Chór „Bel Canto” Jana Połowianiuka.

Tak o repertuarze grudniowego koncertu w wykonaniu „ProFormy” powiedział Marcin Wawruk:

„Od początku istnienia zespołu „ProForma” w naszym repertuarze stałe miejsce zajmują kolędy i pastorałki. Co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia eksplorujemy kierunki wytyczone przed laty przez klasyków wokalistyki wielogłosowej: Singers Unlimited, King’s Singers, The New York Voices, czy Novi Singers. Pisząc własne opracowania polskich melodii bożonarodzeniowych, z samolubną przyjemnością obserwujemy jak zachowują się one w nowożytnym środowisku stylistycznym: muzyki latynoamerykańskiej, gospel, fusion, czy jazzu, z ich swoistą rytmiką, pulsacją i harmonią. Powstają dzięki temu oryginalne połączenia międzygatunkowe, w których tradycyjne melodie opisane językiem współczesnej kultury popularnej nabierają cech uniwersalnych, zrozumiałych dla przeciętnego mieszkańca „globalnej wioski”, nie tracąc przy tym swej regionalnej odrębności typowej dla muzyki polskiej.
R E K L A M A
banner
Prócz tego z chęcią sięgamy także po utwory o tematyce zimowej z teki polskich mistrzów: Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory oraz Czesława Niemena, które zasługują na przypomnienie w każdym sezonie grzewczym, choćby po to by pamiętać ile radości można czerpać z prawdziwego śniegu i mrozu, gdyby tylko zechciały nas zaszczycić swą obecnością”


Gdy dodamy do powyższych stwierdzeń wybrane pozycje z repertuaru Chóru „Bel Canto” Jana Połowianiuka takie jak: Hej w Dzień Narodzenia, Zdrow bądź Krolu Anjelski, Hola, hola pasterze, Anioł pasterzom mówił, Przybieżeli do Betlejem, Mędrcy świata, Pójdźmy wszyscy do stajenki, W Dzień Bożego narodzenia, Jezusek czuwa, Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi, Noc na syćkie świata strony, to koncert pt. „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki” będzie z pewnością najsympatyczniejszym wydarzeniem muzycznym grudnia.
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl