Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras. | 2018-01-07 12:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowe nazwy ulic w Olsztynie. Sprawdź co musisz zrobić, jeżeli mieszkasz lub prowadzisz tam działalność

Olsztyn24
Urząd Miasta Olsztyna

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz.U. z 2016 r., poz 744 ze zm.) Wojewoda Warmińsko-Mazurski nadał nowe nazwy sześciu olsztyńskim ulicom.

Zamiast ulicy Mariana Gotowca mamy obecnie ulicę Ks. Tadeusza Borkowskiego, w miejsce ul. Piotra Diernowa pojawiła się ul. Św. Franciszka z Asyżu. Z mapy Olsztyna zniknęła ul. Juliusza Malewskiego, która ustąpiła miejsca ul. Zbigniewa Herberta. Nie ma też ulicy Stefana Poznańskiego, jest ul. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego. Dekomunizacji poddano również ulicę Dąbrowszczaków, która została zamieniona na ul. Erwina Kruka oraz ul. Wincentego Pstrowskiego na 5. Wileńskiej Brygady AK.

Zmiany nazw ulic zostały z urzędu wprowadzone do ewidencji miejscowości, ulic i adresów oraz do ewidencji gruntów i budynków. Zawiadomienia o zmianie w ewidencji gruntów i budynków zostaną przesłane do VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Olsztynie, celem zaktualizowania adresów w księgach wieczystych.
R E K L A M A
banner
Nie musimy się też obawiać o dokumenty zawierające nazwę dotychczasową. Zmiana nie ma wpływu na ich ważność. Warto jednak zainteresować się tym, jakie zasady obowiązują w bankach i instytucjach, z którymi współpracujemy. Niektóre z nich mogą wymagać od nas informacji o zmianie adresu.

Obowiązek korekty nazwy ulicy dotyczy natomiast przedsiębiorców. Osoby, które prowadzą działalność lub mają we wpisie adres zamieszkania przy ulicy, która zmienia swoją nazwę, będą musiały dokonać zmiany w CEIDG. Konieczne jest również dokonanie zmiany w zezwoleniach na sprzedaż napojów alkoholowych. Aktualizacja informacji w CEIDG oraz w zezwoleniach nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Do korekty danych adresowych zobligowani są również przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółek podlegających wpisowi do KRS.

Oznakowanie budynku tabliczką z właściwym adresem należy do obowiązków właściciela lub użytkownika nieruchomości.

Szczegółowe informacje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna pod adresem: http://bip.olsztyn.eu/bip/index.php?t=200&id=209557

Komentarze [4]
~mimi / 2018-01-09 17:55
Jest taki przepis dlatego miasto zapowiedzialo zaskarzenie zmian do sądu, ale zanim sad sie tym zajmie to troche potrwa... Pewnie dlatego jesli sad cofnie decyzje wojewody to wroca stare nazwy ulic
~zdziwiony / 2018-01-09 13:24
ale chyba jest przepis, że ulicę można nazwać nie wcześniej niż 5 lat po śmierci (Kruk)
~Przedsiębiorca / 2018-01-07 23:09
Powieszę nową tabliczkę z nazwą ulicy, zmienię pieczątki, dokonam zmian w urzędach (o ile będą potrzebne), zamówię nowe koperty. Wszystko to kosztuje grosze. A satysfakcja ogromna. Nareszcie komunę powoli zaczynamy wypędzać z Olsztyna.
~allensteiner / 2018-01-07 23:02
A jak już zapomnę, że był Pstrowski, Gotowiec i Dąbrowszczacy to będzie w Polsce lepiej? Albo chociaż w Olsztynie?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl