Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2018-02-07 22:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyński dworzec bez wpisu do rejestru zabytków

Olsztyn24
Dworzec PKP w Olsztynie
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków 2 lutego odmówił wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego kompleksu dworca głównego PKP i PKS w Olsztynie wraz z przylegającym budynkiem biurowym i zadaszeniami wejściowymi. Jednocześnie konserwator zdecydował o wpisaniu do rejestru zabytków orazo wpisie do rejestru zabytków wiat peronowych na peronach nr 2, 3 i 4.

Podstawą do wydania ww. decyzji było ustalenie w trakcie postępowania administracyjnego było stwierdzenie licznych przekształceń obiektu powstałe w latach jego użytkowania. Zdaniem konserwatora zabytków, dokonane przekształcenia doprowadziły do utraty autentyczności budynku dworca, co negatywnie wpłynęło na jego wartości historyczne, artystyczne i naukowe, a także znacznie obniżyło wartości zabytkowe całego zespołu.

Konserwator podkreślił także, iż rejestr zabytków, jako forma szczególnego reżimu ochrony, powinien obejmować jedynie obiekty pod względem tych wartości najcenniejsze. Dlatego objął ochroną konserwatorską 3 wiaty peronów nr 2, 3 i 4 uznając, że dokumentują one historię pierwszego, XIX-wiecznego dworca w Olsztynie jako jego ostatnia pozostałość. Są tym samym świadectwem przełomowego momentu w historii miasta i jego rozwoju, jakim była budowa linii kolejowej wystrucko-toruńskiej.
R E K L A M A
banner
Decyzja konserwatora nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl