Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-02-08 15:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur przygotowało wystawę ubiegłorocznych nabytków

Olsztyn24
Dyr. Piotr Żuchowski na wystawie muzealnych nabytków | Więcej zdjęć »
Od dzisiaj (8.02) w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie można oglądać wystawę ubiegłorocznych nabytków Muzeum Warmii i Mazur oraz zabytków w roku ubiegłym zakonserwowanych. Pokaz specjalny wystawy odbędzie się w najbliższą niedzielę (11.02). Początek o godz. 11.

- Co roku Muzeum Warmii i Mazur prezentuje swoje nabytki - mówi Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. - Teraz prezentujemy nabytki z roku 2017. Ta prezentacja różni się od poprzednich, ponieważ wróciliśmy do tradycji prezentowania nabytków w najbardziej reprezentacyjnych salach olsztyńskiego zamku, czyli w salach kopernikowskich. I rzeczywiście nastąpił dobry zbieg okoliczności, bo te nabytki z roku 2017 są bardzo bogate, bardzo ciekawe, bardzo interesujące.

W ubiegłym roku Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o przeszło sześćset muzealiów, które trafiły do kolekcji sztuki współczesnej, ikon, historii, numizmatyki, biblioteki oraz archeologii, a także oddziałów Muzeum Warmii i Mazur: Muzeum Przyrody, Domu „Gazety Olsztyńskiej” oraz Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Tylko 4% z nich zostało zakupionych przez muzeum, a 70% nabytków to dary. Na wystawie prezentowanych jest 275 obiektów, wśród nich kolekcja map regionu, powstałych od XVI do XVII wieku, pochodzących z oficyn wydawców i kartografów z Amsterdamu, Antwerpii, Norymbergi, Paryża i Rzymu.
R E K L A M A
banner
- Warto przyjść na tę wystawę, chociażby po to, by zobaczyć kolekcję 12 map prezentujących obecne województwo warmińsko-mazurskie, nawet trochę szerzej, czyli historyczne Prusy, i to z różnych ujęć i z różnych wydawnictw, bo mamy tu wydawnictwa i włoskie, i francuskie, i niemieckie, i holenderskie, więc kartografia XVII i XVIII wieku w najlepszym wydaniu - zachęca Piotr Żuchowski.

Wśród rarytasów dyrektor muzeum wymienia także obrazy Edwarda Dwurnika i rzeźby podarowane przez profesora Oskara Gottlieba Blarra.

- Na wystawie zobaczymy m.in. Bitwę pod Grunwaldem Edwarda Dwurnika - mówi dyrektor Żuchowski. - Ponieważ jest to potężny obraz i każde jego napinanie na blejtram powoduje jakieś zniszczenie, więc na wystawie prezentujemy tylko i wyłącznie dużą reprodukcję tego obrazu, ale drugi obraz Dwurnika związany ze stanem wojennym „Mróz minus piętnaście” jest prezentowany w oryginale. Mamy też dwa eksponaty z daru prof. Blarra - dzieła Karl-Heinza Herzfelda, ulubieńca i ucznia Josepha Beuysa. Jak ktoś interesuje się sztuką współczesną to wie, że Joseph Beuys to „święta” osoba sztuki współczesnej. To jest twórca, którego dzieła znajdziemy w największych galeriach świata.

Wystawę warto obejrzeć również dlatego, że większość znajdujących się na niej zabytków trafi do muzealnych magazynów z nikłymi szansami na wyeksponowanie.

- Normalną rzeczą jest, że na ekspozycjach prezentuje się tylko kilka procent eksponatów, najczęściej rzeczy najbardziej interesujące, reszta jest bezpiecznie przechowywana w magazynach. Dlatego takie cykliczne pokazywanie nabytków pozwala śledzić jak wzbogacają się zbiory Muzeum Warmii i Mazur - muzem, które w województwie warmińsko-mazurskim ma zdecydowanie największe zbiory - wyjaśnia dyrektor Żuchowski.

My również zapraszamy do sal kopernikowskich olsztyńskiego zamku, szczególnie w najbliższą niedzielę, od godz. 11. Muzealnicy przygotowali na ten czas ciekawe prezentacje ubiegłorocznych nabytków. Ich program przedstawia się następująco:

Dział Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego
Andrzej Rzempołuch: Kartusz hrabiowski rodu Lehndorff pochodzący z pałacu w Sztynorcie
Anna Malinowska: XIX-wieczne ikony przekazane do muzeum przez Urząd Celny w Olsztynie

Dział Sztuki Współczesnej
Grażyna Prusińska: Portret Janusza Wierzyńskiego pędzla Juliana Dadleza

Dział Historii i Etnografii
Małgorzata Kumorowicz: Broszka wykonana z talara koronacyjnego Wilhelma I Hohenzollerna

Dział Archeologii
Kacper Martyka: O zwykłych – i zupełnie niezwykłych – zabytkach, m.in. o skarbie ozdób brązowych z epoki żelaza, odnalezionym nieopodal Bartoszyc, złoconej fibuli o merowińskich korzeniach spod Bartąga oraz znalezionej pod Sępopolem zagadkowej szpili ze schyłku starożytności

Biblioteka
Anna Gromkowska: „Kronika Polska, Litewska, Żmudzka i wszystkiej Rusi…”, autorstwa Macieja Stryjkowskiego, wydana w Królewcu w 1582 roku

Dom „Gazety Olsztyńskiej”
Danuta Syrwid: Unikatowe egzemplarze „Gazety Olsztyńskiej” i „Mazura” szczycieńskiego

Muzeum Przyrody
Marian Szymkiewicz: Ptaki od Afryki do Arktyki

Zachęcamy również do obejrzenia nagranego przez nas dzisiaj filmu z dokonanej dla Olsztyn24 przez dyrektora Piotra Żuchawskiego krótkiej prezentacji zorganizowanej w zamku ekspozycji nabytków.

Wystawa będzie czynna tylko przez 11 dni - do 18 lutego.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prezentacja wystawy nabytków Muzeum Warmii i Mazur z 2017

08-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl