Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-02-28 16:47 | Rozmiar tekstu: A A A

W olsztyńskiej kulturze szerzy się lewactwo?

Olsztyn24
XLV sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Ostatnie tygodnie to niezbyt dobry czas dla szefów działających w Olsztynie instytucji kultury. Miesiąc temu radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Olsztyna zarzucili dyrektorowi Teatru Jaracza Januszowi Kijowskiemu, że promuje w teatrze „lewacki” repertuar. Dzisiaj (28.02), podczas XLV sesji Rady Miasta, podobny zarzut prawicowy radny Dariusz Rudnik postawił nowemu dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariuszowi Sieniewiczowi.

A zaczęło się bardzo niewinnie - od wyłożenia przed sesją na pulpity radnych broszury z programem marcowych imprez w MOK. W programie znalazła się m.in. wystawa w Galerii Dobro (dawniej Galeria Rynek - przyp. red.) zatytułowana „Kobieta nie istnieje: Marta Frej i Gang Śródmieście”. Jak napisano w broszurze, Marta Frej to „ironiczna, krnąbrna i niepodległa malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Znana z memów, które naruszają konserwę”. Kilka z rysunków Marty Frej znalazło się w broszurze z repertuarem MOK. I te właśnie rysunki, a przede wszystkim komentarze do nich, wywołały niezadowolenie radnego Rudnika.

Gdy Rada Miasta miała debatować nad formalną zmianą statutu olsztyńskiego MOK, spowodowaną zmianą adresu tej instytucji (z ul. Dąbrowszczaków na ul. Kruka), o głos poprosił przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Rudnik.
R E K L A M A
banner
- Działania Miejskiego Ośrodka Kultury bezwzględnie nas bulwersują - powiedział. - Widzimy, że nasze, społeczne pieniądze są używane w sposób zawoalowany do krzewienia pewnych lewackich idei, promowania autorów związanych z bardzo silnym ideologicznym przekazem.

Ta wypowiedź radnego wywołała poruszenie na sali i uśmiechy na niektórych twarzach.

- Być może o takie efekty chodziło, przecież propagowanie lewactwa i treści antyrządowych za pieniądze publiczne może budzić u niektórych osób szczere zadowolenie i uśmiech na twarzy - skomentował tę sytuację Dariusz Rudnik.

- Jeżeli za nasze pieniądze będą propagowane treści jak np. słowa matki do córki: „Pij witaminy, żebyś miała siłę obalać rządy, kiedy dorośniesz...” czy rysunek znany chyba jako herb Rzymu z podpisem „Suki są silne”, albo też młoda kobieta z podbitym okiem, która mówi „Witamy was w Polsce - kraju, który nie ratyfikował konwencji ws. przemocy domowej...” i to jest promowane jako wizytówka olsztyńskiej kultury, to ja, a myślę, że i wielu radnych, zdecydowanie przeciwko temu protestuję - dodał radny Rudnik.

Ponadto opublikowane w folderze rysunki Marty Frej radny określił jako „ewidentną przemoc wizualną”.  

Ripostować chciał radny Krzysztof Kacprzycki, ale przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel uznała, że dyskusja o programie MOK nie wchodzi w zakres debaty o zmianie statutu MOK i nie dopuściła radnego do głosu. Jednocześnie przewodnicząca poinformowała, że dyskusja nad treściami promowanymi przez MOK może odbyć się pod koniec sesji, w bloku poświęconym tzw. sprawom różnym.

Dyskusja jednak się nie odbyła, gdyż w czasie, gdy mogła się odbyć, dyrektor MOK Mariusz Sieniewicz miał umówione wcześniej spotkanie. Ponieważ jednak w czasie przeznaczonym na interpelacje i pytania radnych Dariusz Rudnik ponownie wrócił do sprawy, prezydent Piotr Grzymowicz zobowiązał się zbadać sprawę i udzielić radnemu odpowiedzi na piśmie.

Bardzo ciekawi jesteśmy tej odpowiedzi. Sami chcielibyśmy wiedzieć, gdzie są granice absurdu, do których olsztyńskim instytucjom kultury wolno dojść.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
P L I K   M P 3
G A L E R I A
Komentarze [31]
~Cytat / 2018-03-07 15:04
jest takie powiedzenie: "baba czasem to niezła d...a, facet czasem to zwykły d..ek:"
~Antyleft / 2018-03-06 20:46
Niektóre komentarze przedstawiają ciekawy światopogląd - sztuka musi być "wolna" - czytaj "lewacka". A ja nie chcę promowania feminazimu, lewactwa, artystek z fioletowymi kudłami, ekoparanoi i grafomanów piszących banialuki, których nawet oni nie rozumieją. Dlaczego w takim Białymstoku miasto organizuje np. wystawy malarstwa Modernizmu i Dwudziestolecia, a u nas jakieś pierdoły i lepienie kupy z ekotektury? Może MOK zacznie robić coś dla ludzi, a nie wąskiego grona znajomych z określonym światopoglądem?
~ZeZ / 2018-03-02 14:57
Bo zupa była słona a jak się baby nie bije to jej wątroba gnije. Hańby po odmowie ratyfikacji konwencji nic nie zmyje i nie zmaże. W OHP może jeszcze są banery na których niektórzy się "wyedukowali" i wiedzą co to lewactwo
~ewa / 2018-03-02 09:16
Olśnienia Marta Frej? Akurat na mnie nie robią wrażenia jej komiksowe koszulki. Niech do Olsztyna zjedzie, ale nie wyrywajmy sobie z tego powodu włosów z głowy. Sztuka musi być wolna i sztukę każdy wybiera dla siebie i pod swój gust. Ktoś kupi koszulkę na pewno, ja nie kupię, końca świata nie będzie z tego powodu. Raczej skupmy się więc na celu istnienia MOK i odkuchennych rewolucji dyrektorów po Marcinkowskim! Każdy z tych następców za punkt główny działania uważa zmiany ścian, żyrandoli, nazw, logo. I to jest dziadostwo! A pani Frej niech sobie koszulki i memy artystyczne maluje, popatrzymy, popatrzymy, może coś z tego kupimy. Natomiast co z dyrektorami?! Tu należy pomyśleć, bo hasają jak dzieci we mgle i rzucają publiczną kasą, w tym moją.
~!!! / 2018-03-01 23:03
57 minut temu O!lśnienia 2017. Marta Frej zwyciężczynią w kategorii Sztuka!!!
~ / 2018-03-01 22:23
Pan Sieniewicz nie należał do bywalców wystaw. Nagle niczym salonowy bywalec, uzurpujący sobie prawo oceny tego co bywało prezentowane w mokowskich galeriach przed Jego panowaniem stał sie ekspertem, krytykiem sztuki. Ciekawe.
~lolo / 2018-03-01 18:19
Panie Rudnik! Ale obrazek, o którym Pan mówi, dotyczy rządów, więc nie tylko Waszych! Spokojnie!
~bobo / 2018-03-01 18:19
Czy radni PiSu tak naprawdę, czy tylko udają, dla pieniędzy, posad i innych korzyści. Chciałbym po prostu wiedzieć, żeby zrozumieć.
~ziggy / 2018-03-01 15:48
O instytucjach kultury można dyskutować. Powinna byc rownowaga. Niech będzie Frej Witkowski i inni kojarzeni z lewica ale niech zaprosza tez kogoś o konserwatywnych poglądach. Na razie tej równowagi nie widzę.
~awa / 2018-03-01 15:04
ogarnijcie się, radni wyklęci, sztuka MUSI być wolna
~niePolityka / 2018-03-01 12:45
Lewicowość, prawicowość, to nie o to tu chodzi. Dlaczego zlikwidowano nazwę z tradycjami "Galeria Rynek" i zamieniono ją na "Galeria Dobro". Wcześniej wystaiwali w niej artyści związani z miastem, regionem i nie tylko. Pan Sieniewicz na swoje heppeningi ma na prawde sporo miejsc, a pozbawił plastyków Galerii, która jako jedyna w centrum miasta nadawała się do jakiejś sensownej ekspozycji. Może niech BWA zacznie nią zarządzać, tam dyrektor jest od zarządzania a nie autopromocji pod szyldem Gazety Wyborczej. Galeria ZŁO to jakaś produkcja oderwanych od rzeczywistości iventów o światopoglądzie dyrektora. Może, to okazją żeby środowisko plastyków prawdziwie się zjednoczyło. Jak ktoś się zabiera za coś czego kompletnie nie rozumie to takie są efekty. Pan Marcinkowski to jednak była otwartość i klasa.
~airfox / 2018-03-01 10:37
A to ciekawe z tym wystrojem domu Naujacka... Czy ten zlikwidowany był wystrojem historycznym z tego budynku, czy też pan Marek Marcinkowski zainstalował w budynku zabytkowym ekspozycję z epoki, niemającą nic wspólnego z faktycznym wystrojem obiektu w czasach jego świetności? Ktoś wie? Bo wiecie, do eksponowania własnych wizji są właśnie galerie, ewentualnie jeśli eksponaty mają wartość historyczną- chronione sale ekspozycyjne.. A wyrażenie "nawiązujące do" nie uprawnia nikogo, a już wykształcona osoba na pewno powinna mieć taką świadomość, do zmian w obiektach mających swoją własną historię i wystrój...
~janka / 2018-03-01 10:26
"albo też młoda kobieta z podbitym okiem, która mówi „Witamy was w Polsce - kraju, który nie ratyfikował konwencji ws. przemocy domowej...” i to jest promowane jako wizytówka olsztyńskiej kultury, to ja, a myślę, że i wielu radnych, zdecydowanie przeciwko temu protestuję" Hmmm....lepiej uznać, że jak bije to kocha. I nie ma problemu, jest rodzina - najlepiej, aby co niedzielę chodząca do kościoła. A, że w domu przemoc....ciiiii.... :D
~Pytanie / 2018-03-01 10:22
Jak radni mogą wypowiadać się na temat MOK gdy nie chodza na zadne imprezy ? ! Tacy z nich znawcy.
~Kebiz / 2018-03-01 09:38
Ta cała histeria dowodzi ciągle tego samego: "Głupich nie sieją, sami się rodzą" !
~Olsztyniak / 2018-03-01 09:10
Wystrój sal Kamienicy Naujacka był jedynym takim w Olsztynie. Nawiązywał bardzo udanie do architektury tego secesyjnego gmachu. Został bardzo starannie ( wraz z umeblowaniem) zaprojektowany i skompletowany przez ekipę dyrektora Marka Marcinkowskiego, historyka sztuki, który był również inicjatorem modernizacji obiektu. Modernizacja była wzorowa i nagradzana nagrodami ogólnopolskimi. Niszczenie tego wystroju jest działaniem kryminalnym, a wina za dopuszczenie do tego obciąża tajdze organ założycielski MOK, czyli Prezydenta Miasta.
~JaCie / 2018-03-01 08:48
Prawicowość to odmienny stan umusłu ;)
~ten obcy / 2018-03-01 08:30
"Przemoc wizualna"? Wszystko się dzieje w galerii, do której można pójść albo i nie. A czy zdjęcia rozkrajanych płodów wiszące w przestrzeni publicznej w całej Polsce nie są przemocą wizualną?
321

Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Wypowiedź radnego Dariusza Rudnika nt. „Lewactwa” w olsztyńskim MOK

»

28-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl