Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-02-28 23:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Rada Miasta uchwaliła regulamin nadawania Honorowego Obywatelstwa Olsztyna

Olsztyn24
Przewodniczący komisji prawa i samorządności RM Marian Zdunek | Więcej zdjęć »
Podczas dzisiejszej (28.02) XLV sesji Rady Miasta, olsztyńscy radni uchwalili regulamin nadawania tytułu Honorowego Obywatela Olsztyna. Za przyjęciem uchwały wprowadzającej regulamin głosowało 13 radnych, ale przeciwnych było 7, a kolejnych 3 wstrzymało się od głosu.

Potrzeba uchwalenia regulaminu nadawania najwyższego w Olsztynie wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym dla miasta wynikała z dokonanej jakiś czas temu zmiany statutu miasta. Nowy statut, ze względów „technicznych”, nie regulował kilku kwestii objętych wcześniej uchylonym statutem. Dlatego te właśnie kwestie, w tym sprawę nadawania Honorowego Obywatelstwa Olsztyna, trzeba było uregulować odrębnymi uchwałami Rady Miasta.

Jak pokazuje wynik głosowania nad dokumentem przygotowanym przez komisję prawa i samorządności Rady Miasta, temat był trudny. Radni PiS postulowali nawet, by sprawę odłożyć na „po wyborach” samorządowych. Trudno oprzeć się wrażeniu, że obawiali się, iż w ciągu pozostałych do wyborów miesięcy „trzymający władzę w mieście” podejmą starania o nadanie tego zaszczytnego tytułu osobie nie akceptowanej przez PiS. Wniosek o odłożenie w czasie debaty na temat regulaminu upadł jednak w głosowaniu. Większość radnych była za tym, by sprawę rozpoznać i przegłosować na tej sesji rady, tym bardziej, że prace nad projektem uchwały trwały trzy miesiące, a uczestniczył w nich również aktywnie przedstawiciel klubu radnych PiS.

Kontrowersje budziły też inne zapisy w projekcie regulaminu. Największe ten, który wykluczał dyskusję pomiędzy radnymi przed podjęciem uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Olsztyna. Jak tłumaczył przewodniczący komisji prawa i sprawiedliwości Marian Zdunek, intencją takiego rozwiązania było, by podczas takiej publicznej dyskusji nie było okazji do zrobienia przykrości osobie honorowanej. Ostatecznie jednak przewodniczący Zdunek ugiął się pod ciężarem krytyki i złożył autopoprawkę do regulaminu usuwającą ten zapis. Autopoprawka została przyjęta większością 18 głosów za, przy 2 przeciwnych.

R E K L A M A
banner
Inne z zapisów regulaminu budzących wątpliwości radnych, to możliwość nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Olsztyna pośmiertnie, możliwość złożenia wniosku o wyróżnienie tytułem przez grupę zaledwie 50 wyborców, czy też możliwość trwałego zablokowania nadania tytułu przez sprzeciw tylko jednej komisji Rady Miasta lub Konwent Rady. Te zastrzeżenia nie znalazły jednak poparcia większości radnych i pozostały w regulaminie w takim kształcie, w jakim zaproponowała je komisja prawa i sprawiedliwości.

Dyskusję nad przyjęciem regulaminu można zobaczyć na dołączonym filmie wideo lub wysłuchać odtwarzając dodany do tego materiału plik audio.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
G A L E R I A
Komentarze [1]
~Kebiz / 2018-03-01 09:42
A czy już wyłoniono pierwszych kandydatów do tego tytułu ?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Debata nad regulaminem nadawania Honorowego Obywatelstwa Olsztyna

»

28-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl