Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-03-04 16:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zorganizowało Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Olsztyn24
Bieg „Tropem Wilczym” na Polach Grunwaldu | Więcej zdjęć »
W całej Polsce odbyła się dzisiaj (4.03) VI edycja Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Po raz drugi bieg na Polach Grunwaldzkich zorganizowało też Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

- Każda inicjatywa, która ma na celu propagowanie idei patriotycznych, edukację patriotyczną, jest dla nas, muzealników, bardzo cenna - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, również uczestnik dzisiejszego biegu „Tropem Wilczyn”. - Mamy też inny powód - na tym terenie działali żołnierze wyklęci i chcieliśmy ich dzisiaj udziałem w biegu uczcić.

Na listach startowych biegu po Polach Grunwaldu znalazło się 112 osób. Każda otrzymała koszulkę z wizerunkiem jednego z żołnierzy wyklętych. Na trasą liczącą 1963 metry, symbolizującą rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego sierż. Józefa Franczaka (1.03.1963 r.), wyruszyli spod pamiątkowego głazu z napisem „Pola Grunwaldu” w Stębarku w kierunku mety przy pawilonie pola namiotowego. Na mecie na każdego uczestnika biegu czekał pamiątkowy medal oraz tzw. pakiet startowy z materiałami promującymi ideę biegu i jego organizatorów. Była też gorąca herbata i kiełbaski do upieczenia na ognisku.
R E K L A M A
banner
W programie wydarzenia był też wygłoszony przez Patryka Kozłowskiego z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wykład zatytułowany „Łupaszko na Warmii i Mazurach”.

Więcej o wydarzeniu na naszych zdjęciach i filmie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [6]
~sie pytam / 2018-03-12 21:49
dlaczego łupaszko a nie łupaszka?
~zniesmaczony / 2018-03-12 21:44
słysząć w tramwaju zapowiedź piątejbrygady wileńskiej ak-obiegowa dostaję odrucu wymiotnego albo palpitacji serca.może ktos wie dlaczego?
~sam / 2018-03-05 13:21
1 marca przed Kościołem Garnizonowym we Wrocławiu, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona „żołnierzom wyklętym” zapaliliśmy 187 zniczy. Jak szacują historycy, tyle dzieci zostało zgładzonych przez „żołnierzy wyklętych”.Walczymy o prawdę historyczną. Zależy nam, by pokazywać wydarzenia z polskiej przeszłości zgodnie z ich rzeczywistym, potwierdzonym naukowo przebiegiem, nie zaś aktualnie obowiązującą „polityką historyczną”.Żołnierze niektórych oddziałów zaliczanych dziś do tzw. „żołnierzy wyklętych” dopuścili się czynów okrutnych i zbrodniczych, mających w niektórych przypadkach „znamiona ludobójstwa” – co w przypadku oddziału „Burego” oficjalnie stwierdził IPN. Akcje odwetowe na ludności cywilnej, płonące wioski, grabieże i zabójstwa niewinnych cywilów obciążają również niektóre inne oddziały. Przez ostatnie lata prawica stara się ukuć mit „żołnierzy wyklętych” mieszając rzeczywistych bohaterów (takich jak rotmistrz Witold Pilecki) z postaciami mającymi krew niewinnych Polaków na rękach. Chcąc zwrócić na to uwagę postanowiliśmy upamiętnić dziecięce, najbardziej bezbronne ofiary wojny. Walczymy o prawdę historyczną. Zależy nam, żeby pokazać, że żołnierze wyklęci nie są mitycznymi aniołami i rycerzami na białych koniach, jak stara się to pokazać prawica.
~Sowa / 2018-03-05 09:51
Najsmutniejsze jest wciskanie młodzieży propagandowego kitu, że przeklęci to bohaterzy, którzy chcieli zbawić Polskę mordując chłopów i paląc wsie.
~fin / 2018-03-04 22:48
to już nie da rady pobiegać sobie bez żadnych pretekstów?? a o tzw wyklętych lepiej poczytać zanim się czcić będzie
~nanka / 2018-03-04 22:24
Już o tych Żołnierzach Wyklętych nie da się więcej, bo zmysły nie wytrzymują takiej dawki propagandy...To jest przesyt. Litości!!!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Bieg Tropem Wilczym na Polach Grunwaldu 2018

04-03-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl