Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
zbp | 2018-03-04 16:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Niebiańska Sotnia - nowi bohaterowie Ukrainy

Olsztyn24
Niebiańska Sotnia - nowi bohaterowie Ukrainy (fot. zbp - wszystkie) | Więcej zdjęć »
21 lutego obchodzono na Ukrainie czwartą rocznicę Rewolucji Godności zwaną Euromajdanem, w wyniku której obalono prezydenta Wiktora Janukowicza. Pod koniec listopada 2013 r. rozpoczęły się antyrządowe protesty, które wybuchły na skutek wstrzymania podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Najtragiczniejsze wydarzenia miały miejsce pomiędzy 18 a 20 lutym 2014 r. Wówczas śmierć poniosło około 100 osób zastrzelonych przez snajperów. Poległych nazwano Nebesną Sotnią.

W niedzielę (4.03) rocznicę Euromajdanu uczcili wierni Parafii Greckokatolickiej Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie. Uczniowie Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne pt. „Niebiańska Sotnia – nowi bohaterowie Ukrainy”, w którym nawiązali do tragicznych wydarzeń rozgrywających się na przełomie 2013/14 r. na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Bardzo licznie zgromadzeni wierni ujrzeli wzruszający spektakl. Uwagę widzów przyciągała scena za sceną. Czy to zrywanie kajdan z rąk i radość z wolności, czy napierający na manifestujących tłum uzbrojonego oddziału policji Berkut, czy ta, w której giną młodzi ludzie od strzałów snajperów, czy moment zapalania świec przy poległych, czy przejmująca modlitwa za zmarłych. Wspomnienie tamtych tragicznych dni udokumentowano fragmentami filmów z wydarzeń na Majdanie. W scenie finałowej odśpiewano hymn Ukrainy, podkreślając w ten sposób, że ludzie są pełni nadziei na przyszłość i wierzą w wolność i niezależność.
R E K L A M A
banner
Publiczność doceniła zaangażowanie i wkład pracy aktorów i osób, które włożyły wiele trudu w przygotowanie tego przedstawienia. Młodzi wykonawcy otrzymali aplauz na stojąco. Byli wręcz zaskoczeni tak owacyjnym przyjęciem. Po spektaklu podkreślali, iż trudno było im grać swoje role, ponieważ wdzieli łzy wzruszenia w oczach widzów.

Z D J Ę C I A
Komentarze [4]
~SMYK / 2018-03-06 12:38
Pani Hanna , nie wiem co ma niebiańska sotnia do wołyńskiej rzezi /obustronnej, pozwolę sobie zauważyć/ . Może warto żeby Sz. Pani poczytała sobie o wydarzeniach na Majdanie w Kijowie i nie wrzucała całą historię do jednego garnka, i to ze wrzątkiem . W danym momencie to jest historia Ukrainy i tylko Ukrainy .
~Oglądałem film / 2018-03-06 11:37
Niebiańska Plaża
~Tokyo do Jarosław Wittek / 2018-03-05 22:40
Ustawa o nowelizacji IPN działa od 1 marca, nikt nie jest anonimowy.
~Hanna / 2018-03-04 22:34
Jako wnuczka ofiar rzezi wołyńskiej aż się wzdrygnęłam czytając tytuł "niebiańska sotnia". Chyba gazeto przesadziliście. Sotnia kojarzy mi się z czymś strasznym...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl