21:11 23 kwietnia 2024 Imieniny: Gerarda, Jerzego

Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Grzegorz Białecki | 2018-03-13 20:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Barczewianin reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Soczi

Cezary Białecki na mistrzostwach w Soczi | Więcej zdjęć »

W dalekiej Soczi odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w szermierce. Do Rosji przyjechali najlepsi szermierze Europy w każdej z 3 broni: szabli, szpadzie i florecie.

Żeby dostać się na ten turniej trzeba było przez cały sezon prezentować bardzo wysoki poziom. Każdy zawodnik musiał przebrnąć eliminacje w poszczególnych krajach, dlatego z każdego kraju mogło startować maksymalnie 4 zawodników.

Tego zaszczytu dostąpił Cezary Białecki, który nasz kraj reprezentował w szabli. Czarek, który jest bardzo doświadczonym zawodnikiem, mimo młodego wieku wiedział, że ten turniej będzie bardzo wymagający. I tak było.

Poziom szermierki w Europie jest bardzo wysoki i dlatego nasi zawodnicy nie byli zaliczani do faworytów. Walki grupowe dały Czarkowi awans do fazy pucharowej, ale ze słabym rozstawieniem, ze względu tylko 2 wygrane walki na 6 stoczonych.
W walce pucharowej Czarek od razu trafił na bardzo dobrego zawodnika z Ukrainy, który był zdecydowanym faworytem pojedynku. Mimo to Czarek podjął bardzo wyrównaną walkę i przy dopingu naszej reprezentacji potrafił ten emocjonujący pojedynek wygrać 15-11.

Następnym przeciwnikiem był reprezentant Francji, zaliczany do najlepszych szablistów Europy. Niestety, ten pojedynek wygrał Francuz i wyeliminował Czarka z dalszej części turnieju.

Czarek zakończył turniej jako 32 szablista w Europie. Francuz, który go pokonał został Mistrzem Europy.

Na mistrzostwach odbył się również turniej drużynowy w szabli. Nasza reprezentacja w pierwszym pojedynku pokonała reprezentacje Azerbejdżanu, co dało jej awans do najlepszej 8 turnieju. W pojedynku do najlepszej 4 na drodze stanęła im reprezentacja Białorusi, która jest wyżej notowana w rankingu światowym i to ta reprezentacja była faworytem. Polacy liczyli na niespodziankę. Niestety z Białorusinami nie udało się wygrać, co zamknęło szansę na walkę o medal.

W walkach o dalsze pozycje Polacy przegrali z reprezentacją Włoch i Rumunii. Ostatecznie zajęli 8 miejsce w Europie w szabli w kategorii junior. Turniej mimo, że nie przyniósł Czarkowi medalu, jest wielkim wyróżnieniem, bo zawodnik pochodzący z naszego regionu, mieszkający w Barczewie, miał możliwość reprezentowania naszego kraju na takim turnieju. Miejmy nadzieję że zawodnicy trenujący na co dzień w Olsztynie są w stanie osiągnąć takie sukcesy i reprezentować nasz kraj.