Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Agnieszka Żegarska | 2018-03-15 22:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Spotkania z uczniami i wystawa plakatów w Dzień Edukacji Prawnej

Olsztyn24
Uczniowie „Plastyka” w Sądzie Okręgowym w Olsztynie
Dzisiaj (15.03) po raz drugi obchodziliśmy Dzień Edukacji Prawnej. Nietypowym akcentem tych obchodów była wystawa prac uczniów „plastyka” w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W wielu sądach w całej Polsce już po raz drugi dzisiaj był obchodzony Dzień Edukacji Prawnej zainicjowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Jego celem jest promowanie wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania obywateli tematyką prawa, a przede wszystkim przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości.

W obchody Dnia Edukacji Prawnej, podobnie jak w 2017 roku, mocno zaangażował się Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie. Przedstawiciele olsztyńskiej „Iustitii” poszli nawet o krok dalej, organizując w Sądzie Rejonowym w Olsztynie Dni Edukacji Prawniczej, które trwają od 12 aż do 16 marca 2018 r. W rezultacie już od minionego poniedziałku gmach sądu odwiedziły setki uczniów z olsztyńskich szkół podstawowych, gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie tych wizyt sędziowie starali się przybliżyć im czym jest wymiar sprawiedliwości, na czym polega praca sędziego oraz, jak funkcjonuje sąd. Najmłodsi sami także mieli okazję wymierzyć sprawiedliwość, wcielając się w rolę sądu i wydając wyrok np. wobec niecnego Wilka, który w okrutny sposób potraktował Babcię i Czerwonego Kapturka.
R E K L A M A
banner
Nietypowy akcent tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Prawnej to wystawa artystyczna przygotowana w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ekspozycja, która znajduje się w holu II Wydziału Karnego, składa się z prac uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Licealiści wykonali je w ramach konkursu plastycznego pt. „Niepodległość, niezawisłość, niezależność”, który został ogłoszony przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Plakaty prezentują wysoki poziom artystyczny i techniczny. Pokazują również, w jaki sposób młodzi ludzie rozumieją pojęcia zawarte w tytule konkursu. Obok prac pokonkursowych w sądowym korytarzu są prezentowane także inne obrazy namalowane przez podopiecznych Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

Dodajmy, że rozstrzygnięcie konkursu plastycznego oraz wręczenie nagrody i wyróżnień odbyło się dzisiaj w siedzibie Sądu Okręgowego w Olsztynie. Uroczystość odbyła się w sali rozpraw nr 123, a udział w niej wzięli zarówno uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, w tym autorzy prac zaprezentowanych na wystawie, jak i dyrektor „plastyka” Aleksander Kuberski oraz nauczycielka Karolina Lewandowska.

Nagroda, a tym samym pierwsza lokata w konkursie, została przyznana Aleksandrze Szczepaniak. Z kolei autorki dwóch wyróżnionych plakatów to Gabriela Gawęda oraz Julita Oleszuk.

– Wasze prace niektórym się podobają, innym nie, ale nie pozostawiają nikogo obojętnym - mówił podczas spotkania z uczniami sędzia Olgierd Dąbrowski–Żegalski, wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie. – Zależało mi na tym, żeby wykorzystać waszą energię i fajne rozumienie świata do tego, aby ożywić korytarze sądu, który społeczeństwu kojarzy się źle, jako instytucja mocno skostniała. Gdy wasze prace zostały zawieszone w holu, przyjemnie jest mi obserwować, jak ludzie czekając na swoją rozprawę chodzą po korytarzu i im się przyglądają. Niektórzy patrzą i kręcą głową z braku zrozumienia, a na twarzach innych pojawia się uśmiech. Jednak i jedni i drudzy w pewnej chwili zapominają, że w ogóle są w sądzie. I właśnie o to chodziło.

Agnieszka Żegarska

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl