Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ep | 2018-04-04 20:41 | Rozmiar tekstu: A A A

W drodze po mandaty młodzieżowego parlamentu

Olsztyn24
Agnieszka Unieżycka i Piotr Peła z Zespołu Placówek Edukacyjnych | Więcej zdjęć »
Agnieszka Unieżycka i Piotr Peła z Zespołu Placówek Edukacyjnych starają się o akces do tegorocznego Sejmie Dzieci i Młodzieży. W tym celu odkrywają zapomnianą postać Ignacego Góralskiego - jedynego posła II RP związanego z Olsztynem. Dziś (4.04) wystąpili w...  roli wykładowców na UWM.

Żeby wziąć udział w tegorocznym posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, należy z sukcesem zrealizować zadanie rekrutacyjne, które w roku stulecia polskiej niepodległości polega na przybliżeniu lokalnej społeczności sylwetek parlamentarzystów pierwszego Sejmu II RP. Agnieszka Unieżycka i Piotr Peła z gimnazjum i liceum ZPE wybrali Ignacego Góralskiego, w latach 1919 - 1922 posła z północnego Mazowsza, pochodzącego z okolic Mławy. Dlaczego? - Bo to jedyny poseł z tamtych czasów, który ma związek z Olsztynem. Przez ostatnie dwa lata życia mieszkał w naszym mieście i jest pochowany na cmentarzu przy ul. Poprzecznej - wyjaśniają.

Do zadania podeszli jak rasowi historycy. W archiwach i bibliotekach znaleźli informacje o Ignacy Góralskim, odwiedzili też jego rodzinną wieś Przyspę koło Kuczborka pod Mławą. Co więcej, z pomocą nauczycieli - opiekunów Michała Śliwińskiego i Roberta Bartkowskiego, odnaleźli w internecie Romana Kosska, wnuka Ignacego Góralskiego. Pan Roman nie jest jedynym żyjącym krewnym dawnego posła, jednak ze względu na zainteresowanie genealogią rodziny może uchodzić za skarbnicę wiedzy na jego temat. Dziś (4.04) informacjami podzielił się nie tylko z Agnieszką i Piotrem, ale także ze studentami dziennikarstwa UWM. Wygłosił bowiem bardzo ciekawy wykład o swoim sławnym przodku. W roli wykładowców wystąpili też  uczniowie ZPE, przybliżając starszym kolegom - studentom fakty z życia Ignacego Góralskiego.
R E K L A M A
banner
Wykład zainaugurował wstęp prof. Izabeli Lewandowskiej o kulisach utworzenia pierwszego po odzyskaniu niepodległości Sejmu RP.  Prof. Lewandowska od początku pomaga naszym uczniom w przygotowaniach do Sejmu Dzieci i Młodzieży, w dowód uznania do ich pasji badawczej.

Czy Agnieszka i Piotr znajdą się w gronie 460 młodych parlamentarzystów, okaże się 19 kwietnia. Jeśli tak się stanie, ZPE po raz trzeci z rzędu będzie mieć swoją reprezentację podczas posiedzenia w dniu 1 czerwca. W ubiegłym roku uczniowie ZPE wypełnili zadanie rekrutacyjne najlepiej w województwie i byli jedyną drużyną z Olsztyna. Trzymajmy więc kciuki za tegorocznych kandydatów!

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl