Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2018-04-05 14:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Sąd administracyjny orzekł w sprawie zmian nazw olsztyńskich ulic

Olsztyn24
Skład orzekający: sędzia WSA Tadeusz Lipiński, sędzia WSA Beata Jezielska (przewodnicząca) i sędzia WSA Katarzyna Matczak | Więcej zdjęć »
W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie zapadły dzisiaj (5.04) wyroki w sprawach skarg Gminy Olsztyn złożonych na zarządzenia zastępcze wojewody warmińsko-mazurskiego dotyczące zmian nazw trzech olsztyńskich ulic w związku z wymogami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Skład orzekający w osobach sędzi WSA Beaty Jezielskiej (przewodniczącej składu), sędziego WSA Tadeusza Lipińskiego i sędzi WSA Katarzyny Matczak uchylił zarządzenie wojewody dotyczące ulic Dąbrowszczaków (po zmianie: Erwina Kruka), oddalił natomiast skargę dotyczącą ulicy Prof. Stefana Poznańskiego (po zmianie: Prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego).

Uzasadniając wyrok w spawie ul. Dąbrowszczaków sąd wskazał, że wojewoda w swym zarządzeniu przytoczył tylko fragment opinii uzyskanej z Instytutu Pamięci Narodowej, która nie opisywała w pełni działalności 13. Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego (Dąbrowszczaków), biorącej udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Sąd podniósł, że w zarządzeniu wojewody brakuje pełnej oceny, wskazującej jednoznacznie, że formacja jest symbolem propagującym komunizm. Ponadto sąd stwierdził, że w brygadzie tej nie walczyli tylko komuniści (stanowili 40 proc.) i rozwiązano ją przed nastaniem komunizmu w Polsce (w 1939 roku), zatem nie można jej żołnierzy oraz formacji jako całości posądzać o propagowanie tego ustroju.
R E K L A M A
banner
Dwa kolejne wyroki dotyczyły ulicy Wincentego Pstrowskiego. Sąd oddalił skargę na zarządzenie zastępcze wojewody zmieniające nazwę tej ulicy na Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, uchylił zaś późniejsze - zmieniające tę nazwę na 5 Wileńskiej Brygady AK.

Orzeczenia zostały wydane w pierwszej instancji. Nie są jeszcze prawomocne, ponieważ zarówno miastu, jak i wojewodzie przysługuje możliwość wniesienia skargi kasacyjnej od każdego z wyroków do Naczelnego Sądu Administracyjnego. To może zaś oznaczać, że na rozstrzygnięcie sporu olsztynianom przyjdzie poczekać jeszcze nawet rok.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, iż miasto będzie dalej walczyć o przywrócenie nazwy ul. Pstrowskiego (zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wypowiedzi m.in. w tej sprawie Łukasza Łukaszewskiego, przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Olsztyna). Wojewoda natomiast rozważa wniesienie skargi dotyczącej ul. Dąbrowszczaków.

Broni w tej sprawie nie składa również Parta Razem, która aktywnie działa na rzecz zachowania w Olsztynie ul. Dąbrowszczaków. Wypowiedź obecnych dzisiaj w sądzie przedstawicieli partii udostępnimy w wersji wideo. Zapraszamy także do zapoznania się z zapisem wideo z odczytania wyroków oraz przedstawienia ustnych do nich uzasadnień.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [7]
~ja też / 2018-04-07 12:36
a gdzie się podział mój komentarz-nikomu,niczemu nie ubliużyłem ,podałem ogólnie znane fakty!!
~ja też / 2018-04-07 12:28
nie zgadzam się ze zmianą ul PSTROWSKIEGO na....(nawet przez gardło mi nie przechodzi).Jestem olsztynianinem od roku 1946,od 1980 mieszkam przy ul Pstrowskiego i nadal przy niej zamierzam mieszkać.Nie przeszkadzało mi i nie przeszkadza to,że Pstrowski fedrując węgiel zapracował się na śmierć.Dla niektórych byłoby to lepsze gdyby siedział nic nie robiąc a wyciągał rękę po zopomogę jak niektórzy "wyklęci".Stanowcze Veto,chcę powrotu do nazwy Pstowskiego tym bardziej,że pan Wojewoda ani jego doradca nie konsultowali nowej nazwy z mieszkańcami.
~trol / 2018-04-07 09:11
Wojewoda rodem z ELbląga "mięsza" w ulicach Olsztyna.Panie wojewodo zostawmy to miejscowym.
~syg / 2018-04-07 08:58
Pstrowski był robotnikiem- górnikiem ,przodownikiem pracy w kopalni.
~jacek / 2018-04-06 23:44
Przywrócimy dawne nazwy ulic, pokażemy ze Polskę w latach 1944-1945 wyzwolili żołnierze Wojska Polskiego a nie garstka awanturników zwanych żołnierzami przeklętymi, co zabijali rodaków. Teraz katolicy z PIs- mówią że to chwała zabic rolnika co wziął ziemie z reformy rolnej. Przypominam, że przed wojną w Polsce był analfabetyzm i wyzysk ! Tylko elyty chciały takiej polski zacofanej !
~eryk / 2018-04-06 21:30
Komu przeszkadzała osoba odbudowująca kraj po wojnie czyli Wincenty Pstrowski ? A co dla Olsztyna zrobili żołnierze AK !?
~syg / 2018-04-06 09:27
Sprawiedliwości stało się zadość,powalczymy o Pstrowskiego.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Rozprawa w WSA w sprawie zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie

05-04-2018

image galeria
Ogłoszenie wyroków w sprawach skarg miasta na zarządzenia wojewody dot. zmian nazw ulic

05-04-2018

image galeria
Komentarz przewodniczącego Komisji Gospodarki Rady Miasta do wyroków WSA z 5.04.2018

05-04-2018

image galeria
Komentarz Partii Razem do wyroku WSA z 5.04.2018

05-04-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl