Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras. | 2018-04-06 22:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Mundial za dwa miesiące, MRG nadal brak

Olsztyn24
(fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski)
Za rządów PiS nie będzie powrotu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim, nawet podczas zbliżającego się Mundialu w Rosji. Jasno tak wynika z odpowiedzi na interpelację posłanki Urszuli Pasławskiej, podpisanej przez Renatę Szczęch, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

- Rząd przedkłada przysłowiowe „machanie szabelką” nad szanse wzbogacenia się firm z terenów przygranicznych - mówi Urszula Pasławska. - Nie potrafi w racjonalny sposób oddzielić polityki od gospodarki, na czym polscy przedsiębiorcy i rolnicy tracą miliony złotych.

Mistrzostwa w Rosji zaczną się za dwa miesiące. Mecze rozgrywane będą także w Kaliningradzie oddalonym 50 km od granicy Polski, 120 km od Olsztyna. W marcu poseł Pasławska złożyła czwartą już interpelację w sprawie przywrócenia MRG. Argumentowała, że możliwość łatwego przekraczania przez Polaków granicy z Rosją będzie magnesem przyciągającym turystów na Warmię i Mazury oraz szansą na zarobek dla firm z powiatów przygranicznych, na przykład transportowych. Niestety, rządowi urzędnicy stawiają sprawę jasno: za ich kadencji na powrót MRG nie ma co liczyć. Powód? Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego związane w szczególności z postępującą militaryzacją tego rejonu - czytamy w odpowiedzi na interpelację. Dalej wiceminister Szczęch pisze: Z tego powodu ewentualne przywrócenie funkcjonowania ułatwień w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy musi zostać poprzedzone zasadniczą zmianą sytuacji zewnętrznej.
R E K L A M A
banner
- MRG funkcjonował przez cztery lata, od 2012 do 2016 roku, a w żaden sposób nie pogorszył bezpieczeństwa Polaków. Do Polski przyjeżdżali zwyczajni obywatele Rosji, zostawiając tutaj miliony złotych. Rozwijały się usługi, rozwijał handel. Nawet statystyki GUS pokazują, że po zawieszeniu MRG wydatki Rosjan na Warmii i Mazurach tylko w 2016 roku spadły o blisko 17 procent, czyli prawie 100 mln zł! - mówi Urszula Pasławska. - Można nie zgadzać się z polityką Putina, a jednocześnie pozwalać przedsiębiorcom na handel z Rosjanami, tak jak robi większość państw Europy, jak Niemcy czy Francja. Chciałabym, żeby urzędnicy PiS oficjalnie szczerze powiedzieli właścicielom firm z biednych terenów przygranicznych: dopóki rządzimy, nie macie szans na zarabianie na Rosjanach.

Komentarze [7]
~Przedsiębiorca / 2018-04-09 23:51
MRG = okradanie budżetu Polski, wspieranie złodziei okradających Polskę (przemyt alkoholu, paliwa, papierosów), zagrożenia wywiadowcze i gospodarze, utrudnienia dla osób podróżujących turystycznie i biznesowo (granice zakorkowane przez przemytników). Czy to trudno zrozumieć? Trzeba myśleć żeby zrozumieć, co zalecam.
~PSL w życiu nie zagłosuję / 2018-04-09 20:42
Każdy występ tej ekipy PSL z naszego województwa to tylko boki zrywać. Latają od ścianki do konferencji prasowej, a dla Polski nic. Cały wysiłek w trosce o... swoje posady. Kiedy patrzę na te roszady ekipy PSL: z WIOŚ do urzędu marszałkowskiego, Z WFOŚIGW do agencji energetycznej to mam jedno skojarzenie: moje dzieci się tak bawiły w wiewiórki z dziupli i do dziupli. A pewnie niedługo jakaś instytucja kontrolna zostanie zasilona przez kierowniczą kadrę PSL, tak sądzę studiując ogłoszenie o naborze.
~Pesymista / 2018-04-09 18:15
Jedna Pasławska coś chce zrobić dla tego regionu.
~Strażak ochotnik / 2018-04-07 21:49
Pani posłanko radzę szukać pracy, bo chyba poniżej 5% dla PSL. Pewnie przyjdzie stanąć przy biurku ramię w ramię z lokatorką/ może daleką kuzynką/ może z prezesem / albo własny small biznes otwierać i na siebie zarobić. Bo jasno widać, że psl ze sceny za chwilę schodzi. Hurra :-)
~Ze Skitna / 2018-04-07 21:47
Jak słucham tych wypowiedzi Pasławskiej to mam wrażenie, że ona wszystkich nas ma za idiotów. Czytałam na stronach Sejmu RP odpowiedź jaką pasławska otrzymała na swoją interpretację do ministerstwa w sprawie małego ruchu granicznego. Równo ja tam wypunktowali. Pokazali, żę MRG to dla Polski same straty. Więc o co ona walczy? Nie rozumiem? Chyba tylko żeby zaistnieć.
~Junak / 2018-04-07 20:30
Brawo pani poseł Pasławska ! Nie mieszać polityki z ekonomia. A z Rosjanami należy i trzeba handlować , wymieniać kulturę i to co najlepsze, a politycy niech się umawiają
~PSL w życiu nie zagłosuję / 2018-04-07 17:48
Oj ta Pasławska walczy, walczy o ciepłą posadkę. A próg 5% coraz dalej i dalej. Po co te występy, konferencje prasowe jak nic nowego nie ma się do powiedzenia. Ja szampana chłodzę żeby świętować porażkę wyborczą PSL.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl