Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-04-10 11:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Za reformę edukacji płacą samorządy

Olsztyn24
(fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski)
Rząd PiS, rękami minister Anny Zalewskiej, zafundował Polakom reformę edukacji, za którą płacą samorządy. Na Warmii i Mazurach tylko 16 ze 116 gmin dostało dofinansowanie z budżetu państwa na niezbędne remonty budynków szkół! Jedynie 35 otrzymało pieniądze na wypłacenie odpraw nauczycielom, choć 1,1 mln zł na cały region okazało się kroplą w morzu potrzeb. Takie m.in. dane przedstawiło Ministerstwo Edukacji w odpowiedzi na interpelację posłanki Urszuli Pasławskiej.

- Większość gmin nie dostała jednak od rządu żadnych pieniędzy. Nawet złotówka nie wpłynęła do miejscowości w powiatach olsztyńskim, gołdapskim czy węgorzewskim! -
mówi Urszula Pasławska. - Samorządy nie mogą z własnych budżetów finansować cudzych kosztownych pomysłów. Będziemy domagać się pełnych rekompensat poniesionych przez nie wydatków z budżetu państwa.

Władze Olsztyna oszacowały, że do reformy dołożyły ok. 2,4 mln zł z budżetu miasta, rząd przekazał czterokrotnie mniej, zaledwie 600 tys. zł. W gminie Kurzętnik na wdrożenie reformy wydatkowano 2 mln złotych. Za te pieniądze można zbudować od podstaw 20 kilometrów dróg.
R E K L A M A
banner
Ile łącznie dopłaciły samorządy do reformy? Tego nikt jeszcze dokładnie nie policzył. Związek Miast Polskich szacuje, że w 2017 roku było to około miliarda złotych.

- Te pieniądze mogły być przeznaczone na inwestycje, kulturę, na pomoc ubogim mieszkańcom. Poszły jednak na realizację pomysłów minister Zalewskiej -
mówi Urszula Pasławska. - Dlatego trzeba pochwalić wójtów, burmistrzów i prezydentów, że w krótkim czasie poradzili sobie z arcytrudnym zadaniem.

- Polskie Stronnictwo Ludowe już dwa lata temu alarmowało, że reforma edukacji spowoduje chaos w edukacji i obciąży finansowo samorządy - dodaje Urszula Pasławska. - Taki właśnie był cel - osłabienie samorządów akurat w roku wyborów samorządowych. Dlatego będziemy konsekwentnie domagać się od rządu pełnego sfinansowania kosztów reformy edukacji, czyli wypłacenie samorządom pełnych rekompensat poniesionych wydatków.

Komentarze [3]
~PSL GO HOME / 2018-04-12 11:33
Ha, ha, ha pomyślałby kto, że PSL z pasławską, krzyśkowem czy inną personą martwi się o nas i o nasze dzieci. Wybory samorządowe tuż tuż to i aktywność i twarzowanie jakby się nasilało. PSL pora ze sceny zejść.
~PSL w życiu nie zagłosuję / 2018-04-11 20:47
Zatroskana minka Pasławskiej, o dzieci i nauczycieli ta troska? Na pewno nie. To troska o posadki PSL. Aby ludziom żyło się lepiej - LUDZIOM PSL-u!
~Marzena / 2018-04-11 17:01
To żadna nowina!!! Za PO było to samo. Ilu nauczycieli straciło pracę?? Ile szkół pozamykano, przekształcono??? cyt. z artykułu: " Dlatego będziemy konsekwentnie domagać się od rządu pełnego sfinansowania kosztów reformy edukacji, czyli wypłacenie samorządom pełnych rekompensat poniesionych wydatków". A co z wcześniejszymi niewypłaconymi pieniążkami, które przyczyniły się do utraty etatów i zamknięcia szkół. To jest problem istniejący od wielu lat!!! PO z powrotem chce wrócić do rządów!! Każda partia która nastąpi nic dobrego nie zrobi - NIE WIERZĘ W ŻADNĄ ZMIANĘ!!! POTRAFICIE SIĘ TYLKO OCZERNIAĆ, WYWLEKAĆ CZYJEŚ BRUDY ZAMIAST WZIĄĆ SIĘ ZA ZMIANĘ!!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl