Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2018-04-13 22:00 | Rozmiar tekstu: A A A

O genialnym polskim fizyku na wystawie w Olsztyńskim Planetarium

Olsztyn24
Wernisaż wystawy w Olsztyńskim Planetarium | Więcej zdjęć »
W 2017 roku minęło 100 lat od przedwczesnej śmierci genialnego polskiego fizyka Mariana Smoluchowskiego. Z tej okazji Senat RP ustanowił rok 2017 Rokiem Mariana Smoluchowskiego. W ramach obchodów Roku Smoluchowskiego w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotowano wystawę dokumentującą życie i działalność naukową uczonego zatytułowaną „Pod przewodnią gwiazdą nauki”, która podróżuje po Polsce, i która właśnie dotarła do Olsztyna. Otwarcie wystawy odbyło się w piątkowy (13.04) wieczór w Olsztyńskim Planetarium.

Marian Smoluchowski był jednym z najwybitniejszych uczonych przełomu XIX i XX wieku. Niezwykłe zdolności wykazywał już od najmłodszych lat. Z najwyższym wyróżnieniem ukończył Uniwersytet Wiedeński. Uzyskane w Wiedniu prawo wykładania przeniósł do Lwowa uzasadniając to m.in. możliwością wykładania po polsku. W wieku 28 lat objął stanowisko profesora nadzwyczajnego fizyki teoretycznej Uniwersytetu Lwowskiego, a mając 31 lat - stanowisko profesora zwyczajnego. Był wtedy najmłodszym profesorem na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Na cztery lata przed śmiercią przeniósł się do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. W ostatnich miesiącach życia został wybrany rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarł 5 września 1917 roku mając zaledwie 45 lat po zarażeniu się czerwonką.

Marian Smoluchowski był jednym ze współtwórców kinetycznej teorii materii. W 1904 roku, wbrew powszechnie obowiązującej opinii, przedstawił argumenty potwierdzające możliwość obserwacji fluktuacji wielkości fizycznych spowodowanych ziarnistą strukturą materii. Na tej podstawie wyjaśnił (wraz z Albertem Einsteinem) zjawisko ruchów Browna. Wyjaśnienie to przyczyniło się do ostatecznego zaakceptowania przez społeczność naukową realnego istnienie atomów. Wprowadzenie wspomnianych fluktuacji pozwoliło mu także na wyjaśnienie tajemniczego zjawiska opalescencji krytycznej, a również na udzielenie (wspólnie z A. Einsteinem) prawidłowej odpowiedzi na pytanie: dlaczego niebo jest błękitne?.
R E K L A M A
banner
Marian Smoluchowski należał do grona prekursorów wykorzystania teorii probabilistycznej i procesów losowych jako narzędzia do opisu zjawisk fizycznych. Obecnie autorzy monografii odnoszących się do fizyki zjawisk w nanoskali mają spore trudności z nazewnictwem, ponieważ większość używanych przez nich równań opisujących transport dyfuzyjny powinno być opatrzone jego nazwiskiem (vide np. równanie Smoluchowskiego-Fokker’a-Planck’a, a nie Fokker’a-Planck’a). Trzy nagrody Nobla, nadane w pierwszej połowie XX wieku związane były ściśle z osiągnięciami Mariana Smoluchowskiego: w 1926 otrzymał ją R.A. Zsigmondy (z chemii), a w 1927 roku J.B. Perrin (fizyka) i T. Svedberg (chemia). Wielu fizyków uważa, że gdyby nie przedwczesna śmierć, również Marian Smoluchowski otrzymałby tę nagrodę za prace teoretyczne dotyczące koloidów.

Po śmierci Mariana Smoluchowskiego wielu znakomitych uczonych opublikowało o nim wspomnienia. Pierwszym z nich był Albert Einstein, który swój artykuł  podsumował stwierdzeniem: „Zbyt wcześnie przeciął los jego natchnioną działalność jako badacza i nauczyciela … dzierżmy wysoko jego wzór i dzieło”.

Warto dodać, że fizyka nie była jedyną pasją Mariana Smoluchowskiego. Uczony należał do czołówki europejskich alpinistów, malował i kochał muzykę.

Oprócz zdobycia lub pogłębienia wiedzy o Marianie Smoluchowskim, uczestnicy wernisażu wystawy w Olsztyńskim Planetarium mogli wziąć udział w doświadczeniach związanych z działalnością naukową uczonego. Więcej w naszej wideorelacji z wernisażu wystawy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~Markot / 2018-04-18 21:16
Fatalna frekwencja na wystawach i prelekcjach, itp.,to chyba specyfika Olsztyna. Uczniowie nie chodzą,bo nauczyciele muszą wyrabiać program, w którym nie uwzględnili takich "atrakcji", takich "pomocy naukowych" (bo po co?!), a studenci nie chodzą, bo to ich nie obchodzi.
~Kebiz / 2018-04-16 12:02
Brawo za inicjatywę. Popularyzacja osiągnięć polskich naukowców światowego formatu jest b. istotna. Tylko DLACZEGO na otwarciu były takie "tłumy" zwiedzających ? Liczę, że szkoły będą zaproszone i skorzystają z wystawy.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Pod przewodnią gwiazdą nauki” w Olsztyńskim Planetarium

13-04-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl