Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-04-16 12:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Na Warmii i Mazurach będzie więcej pszczół i miodu

Olsztyn24
Konferencja prasowa Urszuli Pasławskiej i Sylwii Jaskulskiej | Więcej zdjęć »
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, w którym najważniejsze stanowiska zajmują członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, rozpoczyna akcję sadzenia drzew miododajnych. M.in. o tej akcji mówiły dzisiaj (16.04) podczas konferencji prasowej w Olsztynie działaczki PSL: posłanka Urszula Pasławska i członek zarządu województwa Sylwia Jaskulska.

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z niewielu regionów w Polsce, gdzie liczba pszczół nie maleje, lecz rośnie. Żeby utrzymać tę tendencję, samorząd województwa rozpoczyna akcję sadzenia wzdłuż dróg wojewódzkich drzew miododajnych: lip drobnolistnych i klonów zwyczajnych. Na ten cel Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie otrzymał ponad 511 tys. złotych.

- Akcja jest odpowiedzią na oczekiwania pszczelarzy, którzy postulowali, by samorządy włączyły się w nasadzenia drzew miododajnych - powiedziała Sylwia Jaskulska. - W tym roku rozpoczynamy nasadzenia przy trzech drogach wojewódzkich, na terenie powiatu kętrzyńskiego, mrągowskiego i giżyckiego. Akcje sadzenia drzew podejmą też lokalne struktury PSL z własnych funduszy.
R E K L A M A
banner
Działania na rzecz rozwoju pszczelarstwa nie były jedynym tematem dzisiejszej konferencji. Posłanka Urszula Pasławska odniosła się również do kilku problemów rolników z Warmii i Mazur: zagrożenia Amerykańskim Pomorem Świń (ASF), dopłat dla rolników z funduszy europejskich oraz likwidacji szkód łowieckich.

- Z Amerykańskim Pomorem Świń, który trafił już do czterech powiatów na Warmii i Mazurach, wiąże się duże niebezpieczeństwo - powiedziała Urszula Pasławska. - Oczekujemy na działania rządu, który w tej kwestii absolutnie nie robi nic. Rząd polski zamiast kontrolować rolników, powinien znaleźć sposób na ich wsparcie.

Posłanka poinformowała też, że w sprawie ASF złożyła interpelację poselską do ministra rolnictwa.

Według informacji Urszuli Pasławskiej, problemem dotykającym rolników nie tylko z Warmii i Mazur, jest bardzo niski poziom realizacji dopłat dla rolników z funduszy unijnych.

- Wszem i wobec mówi się, że wypłacane rolnikom zaliczki stanowią prawie 70% wartości dopłaty, podczas kiedy w naszym województwie są to wielkości rzędu 20-30% - powiedziała Pasławska. - Do mojego biura zwracają się rolnicy nie tylko z powiatu olsztyńskiego, ale również bartoszyckiego czy nowomiejskiego, którzy mówią, że otrzymali 20-30% zaliczki i nie mają środków na to, żeby „wyjść w pole”. Taka sytuacja jest związana z nieudolnością władz, kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nieprzygotowaniem systemów informatycznych. Cierpią na tym nasi rolnicy.

Trzecia kwestia poruszona przez posłankę dotyczyła szkód łowieckich.

- 1 kwietnia weszła w życie ustawa, która nakazuje sołtysom szacowanie szkód łowieckich - poinformowała Pasławska. - Do tej pory robili to myśliwi. Z dnia na dzień do szacowania szkód zostali zobowiązani społecznicy, jakimi są sołtysi. Nowe rowziązanie wprowadzane jest w sposób chaotyczny. Dzisiaj do gmin zgłaszają się rolnicy z informacjami o szkodach, a na miejsce wysyłani są sołtysi, którzy nie mają przeszkolenia w tej kwestii. Nie wiadomo też, kto ma za szacowanie szkód zapłacić, bo Minister Środowiska zapowiedział, że polski rząd na ten cel nie przeznaczy ani złotówki. To naprawdę bardzo poważna kwestia, bo samo prawo łowieckie wprowadziło takie ograniczenia, że odstrzał dzików będzie coraz mniejszy. I być może powstanie taka sytuacja, że polscy rolnicy zostaną z dzikami sami. W związku z tym oczekujemy od polskiego rządu szybkiej interwencji, przede wszystkim przeszkolenia sołtysów i zapewnienia środków finansowych na szacowanie szkód.

Więcej o przebiegu konferencji w naszej widorelacji z tego wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [8]
~Jakub Wilk / 2018-04-17 23:45
Sadzenie lip i klonów wzdłuż dróg to bardzo dobry krok. Nie ma co się obawiać o czystość ekologiczną takiego miodu. Badania naukowe jakości miodów jednoznacznie pokazują, że nawet miody z pasiek miejskich (np Warszawa) są czyste ekologicznie i spełniaja normy. Poza aspektem pszczelarskim, to przywracanie i utrzymanie krajobrazu Warmii i Mazur. Za 20-30 lat większość istniejących alej pójdzie do wycinki ze względów bezpieczeństwa i będziemy mieli łyso, jeżeli takie działania nie będą podejmowane. Czekamy na kolejne powiaty i kolejne samorządy, które właczą się do akcji.
~Chłop ze wsi / 2018-04-17 17:00
Jak psl zaczyna brać się za pasieki to ja już się boję, że miodu dla zwykłych ludzi zabraknie. Zabierzcie swoje ręce od miodu, pasiek i rolnictwa. I tak z nami rolnikami nie macie nic wspólnego.
~insomnia / 2018-04-17 10:47
Miód zbierany z drzew w rosnących wzdłuż dróg? Dziękuję. Przecież to jawne trucie ludzi. To jakieś naciąganie rzeczywistości by mieć te drzewa pod przykrywką pszczelarzy. Zróbcie takie zalesienia wielkopowierzchniowe, to pasieki urosną jak grzyby po deszczu.
~zatroskany meloman ;-) / 2018-04-16 20:35
A ta kobieta w garsonce z "Ich troje" sprzed 15 lat - to czemu taka zatroskana? Czyżby poniżej 5% miało być dla ZSL????
~Anty PSL / 2018-04-16 20:34
Wielką lipę widzę i osy zamiast pszczół.
~Warmiak / 2018-04-16 19:28
Ciesza mnie te sadzone drzewa, zwłaszcza lipy. Brawo!
~bzzzz, bzzz / 2018-04-16 17:16
A co z trutniami z urzędów samorządowych?
~PSL w życiu nie zagłosuję / 2018-04-16 15:13
A to obrona sołtysów z PSL, czy wszystkich sołtysów? Bo mój sołtys nie lubi PSL i nie był zaproszony na marszałkowskie spotkanko. PSL jak zwykle nie ma niczego do zaoferowania...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa działaczek PSL w Olsztynie [16.04.2018]

16-04-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl