Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-04-17 19:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Zapadł wyrok w sprawie o spowodowanie wypadku, w którym zginął motocyklista

Olsztyn24
Sąd Rejonowy w Olsztynie
Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał dzisiaj (17.04) Andrzeja Ch. na karę 1 roku więzienia w zawieszeniu za spowodowanie wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł motocyklista, a dwaj inni zostali ranni.

Do wypadku z udziałem radiowozu i grupy motocyklistów doszło 20 września 2015 r. na drodze krajowej nr 16, w pobliżu Gietrzwałdu. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 41-letni motocyklista, a dwaj inni motocykliści zostali poważnie ranni. O spowodowanie tego wypadku został oskarżony Andrzej Ch., kierowca radiowozu. W ocenie prokuratora, policjant nieumyślnie naruszył przepisy o ruchu drogowym w taki sposób, że kierując służbowym samochodem marki hyundai nie dostosował należytej prędkości do panujących warunków drogowych (nawierzchnia drogi była nierówna i mokra), co doprowadziło do niekontrolowanego przemieszczenia się policyjnego pojazdu na przeciwległy pas ruchu, a następnie zderzenia z trzema jadącymi prawidłowo motocyklami.

Andrzej Ch. zarówno w trakcie śledztwa, jak i podczas postępowania przed sądem, nie przyznał się do winy.
R E K L A M A
banner
Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał Andrzeja Ch. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 1 roku więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwuletni okres próby. Sąd przy tym zobowiązał Andrzeja Ch. do przeproszenia na piśmie pokrzywdzonych, a także orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych Dariusza Ż. i Jana Sz. zadośćuczynienie w kwotach po 5 tys. zł. Sąd orzekł również od Andrzeja Ch. na rzecz Moniki T. nawiązkę w wysokości 25 tys. zł oraz zasądził od oskarżonego koszty sądowe.

Sąd podając ustne motywy wyroku zwrócił uwagę, że każdy kierowca jest zobowiązany do prowadzenia pojazdu samochodowego z należytą ostrożnością, a więc do podejmowania takich czynności, które zgodnie ze sztuką i techniką prowadzenia pojazdów samochodowych są obiektywnie niezbędne do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ocenie sądu, materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie ponad wszelką wątpliwość dowodzi, że jedyną przyczyną wypadku było niedostosowanie prędkości przez oskarżonego do panujących warunków drogowych. Natomiast do zaistnienia tego wypadku nie przyczyniły się ani inne osoby, ani stan drogi, ani stan techniczny pojazdu.

Wyrok jest nieprawomocny.

Komentarze [1]
~Mama / 2018-04-19 09:17
Uwazam, ze sad byl niezwykle laskawy dla sprawcy. Prawie 3 ofiary smiertelne i wyrok w zawiasach?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl