Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2018-04-18 13:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Zachęcają do płacenia podatków w Olsztynie

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji | Więcej zdjęć »
Niecałe 2 tygodnie zostały podatnikom na rozliczenie się z fiskusem. Warto płacić podatki tam, gdzie korzysta się z infrastruktury lub oferty kulturalnej, nie zaś w miejscu zameldowania - przekonywali uczestnicy konferencji zwołanej dzisiaj (18.04) w Urzędzie Miasta Olsztyna.

30 kwietnia to dzień, w którym mija wyznaczony w tym roku termin złożenia zeznania podatkowego. Wiele osób czeka z wypełnieniem tego obowiązku do ostatniej chwili. Dlatego też miejscy urzędnicy postanowili przypomnieć i zachęcić do zapłacenia podatku w Olsztynie.

Wiele osób, które przyjeżdżają do stolicy Warmii i Mazur w poszukiwaniu pracy, wynajmuje mieszkania, nie płaci podatku w miejscu faktycznego zamieszkania. Nie brakuje też tych, którzy mieszkają na terenie sąsiednich gmin, ale najczęściej korzystają z infrastruktury oraz oferty Olsztyna.
R E K L A M A
banner
- Zachęcam państwa do płacenia podatków w Olsztynie, nawet jeśli miejscem zameldowania jest inne miasto czy gmina - mówił prezydent miasta Piotr Grzymowicz. - Wystarczy krótka informacja złożona wraz z rocznym zeznaniem podatkowym za pomocą formularza ZAP-3. Dzięki temu możliwy jest jeszcze bardziej dynamiczny rozwój miasta.

Z roku na rok kwota, jaka trafia do Olsztyna z podatku PIT jest większa. W poprzednim było to ok. 250 mln złotych. Pieniądze te przeznaczane są m.in. edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację.

- Podatek od osób fizycznych to ok. 20 procent budżetu miasta - poinformował prof. Mirosław Gornowicz, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta Olsztyna. - Po dotacjach, m.in. z unii, to największa pozycja. Stąd tak ogromne jej znaczenie. Dzięki tym funduszom  miasto, w którym żyjemy, pracujemy, spędzamy czas wolny, kształcimy się i robimy mnóstwo innych rzeczy, rozwija się.

Każdy mieszkaniec może sprawdzić, na co przekazywane są pieniądze z jego podatku. Wystarczy odwiedzić portal „Na co idą moje pieniądze”, wpisać na stronie wysokość i zapoznać się z grafiką, która (w uproszczony sposób) zobrazuje nam, jaka suma wraca do wskazanego w deklaracji podatkowej miasta i na co - w przypadku Olsztyna - wydawane są te środki.

Przy okazji składania deklaracji warto pamiętać o procencie podatku na olsztyńskie Organizacje Pożytku Publicznego.

- Co roku olsztynianie przekazują w ten sposób ok. 3 mln złotych - podaje Monika Michniewicz, dyrektor wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Olsztyna. - Z tej kwoty tylko 33 procent trafia jednak do organizacji z naszego miasta. Pamiętajmy, że przekazując procent podatku fundacjom lub stowarzyszeniom mającym siedzibę w Olsztynie, wspieramy rozwój kultury, sport, ochronę zabytków albo służbę zdrowia tu, gdzie na co dzień żyjemy.

W Olsztynie ponad 80 podmiotów ma statut Organizacji Pożytku Publicznego. Ich wykaz jest dostępny na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Więcej w zapisie wideo konferencji, który wkrótce udostępnimy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. rozliczeń podatku na rzecz Olsztyna

18-04-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl