Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
AS/UM | 2017-02-17 14:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Podatki dla Olsztyna

Olsztyn24
Olsztyn, Park Centralny
Mieszkańcy stolicy regionu powoli zaczynają rozliczanie się z fiskusem. Zachęcamy, by swój podatek w stolicy Warmii i Mazur zapłacili nie tylko zameldowani w naszym mieście.

Remonty dróg, nowoczesna komunikacja publiczna, świetne szkoły, przyjazna publiczna przestrzeń, wydarzenia kulturalne. To tylko niektóre z najważniejszych oczekiwań mieszkańców Olsztyna. Aby zrealizować zarówno obowiązki wobec mieszkańców, jak i ich marzenia, miejska kasa nie może świecić pustkami. Dlatego zachęcamy do płacenia podatków właśnie w stolicy Warmii i Mazur.
Choć w samym mieście mieszka ok. 168 tys. osób, to nieoficjalna ich liczba może sięgać 180 tys. Z tego wniosek, że około 12 tys. osób nie zasila miejskiej kasy - to, oczywiście szacunkowe założenia. Do tego dochodzą pracujący w naszym mieście mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy też korzystają z olsztyńskich ulic,  infrastruktury utrzymywanej przez rozliczających się w Olsztynie, dowożą dzieci do tutejszych przedszkoli, szkół.

– Co roku składamy deklarację PIT, w której każdy z nas oblicza ile pieniędzy w podatkach oddaje do budżetu państwa – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Część tej sumy wraca do nas, mieszkańców miast i gmin, to z nich utrzymujemy edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację. Zachęcam wszystkie osoby, które mieszkają w stolicy Warmii do płacenia podatków właśnie w Olsztynie, nawet jeśli miejscem zameldowania jest inne miasto czy gmina. Wystarczy krótka informacja złożona za pomocą formularza ZAP-3, złożona wraz z rocznym zeznaniem podatkowym.
R E K L A M A
banner
W poprzednim roku do miejskiej kasy z podatków od osób fizycznych wpłynęły 224 mln złotych. To ok. 22 proc. budżetu Olsztyna. Przeliczając na liczbę tych, którzy rozliczyli się z fiskusem w stolicy Warmii i Mazur, a było ich 126 tys., każdy podatnik dołożył do budżetu 1764 zł.

W myśl przepisów powinniśmy płacić podatki tam, gdzie mieszkamy. A dokładnie według miejsca zamieszkania na koniec roku, bez względu na meldunek. Dlatego pracujący w naszym mieście, a np. wynajmujący mieszkania, powinni w rozliczeniu wpisywać olsztyński adres i składać formularze do tutejszego Urzędu Skarbowego. W tym roku na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 2 maja.

Warto również pamiętać, że płacenie podatków w miejscu zamieszkania to także wygoda. W razie ewentualnej kontroli rocznego zeznania podatkowego w urzędzie trzeba stawić się osobiście.

Przy okazji składania deklaracji podatkowej warto pamiętać o przekazaniu procenta podatku organizacjom pożytku publicznego. Ich działacze zajmują się dziećmi i młodzieżą, zabytkami, kulturą, pomocą starszym, niepełnosprawnym albo bezpańskim zwierzętom. W Olsztynie takich organizacji jest ponad 70. Ich spis można znaleźć na stronie Internetowej ngo.olsztyn.eu

Warto także zajrzeć na Platformę EPO, która umożliwia szybkie i bezpieczne dokonywanie urzędowych płatności. Służy temu udostępniony na niej system PayByNet. Zapraszamy na cyfrowy.olsztyn.eu - tam jest wszystko, co pomoże w kontakcie z urzędem.

Olsztyn
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl