Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-04-26 18:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejny Dąb Pamięci rośnie w Olsztynie

Olsztyn24
Uroczystość w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W Olsztynie stanął kolejny „żywy” pomnik - Dąb Pamięci, tym razem upamiętniający zamordowanego w 1940 roku w Twerze aspiranta Policji Państwowej Michała Kłoczewskiego. Drzewko posadzono kilka dni temu na posesji Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi, a dzisiaj (26.04) uroczyście odsłonięto umieszczoną przy nim pamiątkową tabliczkę.

Dęby Pamięci sadzone są od 2008 roku w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej, w ramach apelu o. Józefa Jońca SChP, prezesa Stowarzyszenia Parafiada, realizującego społeczny program „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Każdy posadzony Dąb Pamięci upamiętnia jedno nazwisko, konkretną osobę, która została zamordowana na rozkaz Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze lub Charkowie przez NKWD. Mordu dokonano na 21 857 polskich obywatelach – jeńcach wojennych: oficerach Wojska Polskiego, oficerach i podoficerach KOP, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej, osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

W dzisiejszej uroczystości w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi wzięły udział trzy pokolenia potomków Michała Kłoczewskiego, uczniowie i pedagodzy z popularnego „Medyka”, a także goście honorowi wśród których byli: członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, arcybiskup senior Edmund Piszcz, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie Barbara Gawlicka, dyrektorzy olsztyńskich szkół zawodowych, przedstawiciele policji i straży pożarnej, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji.
R E K L A M A
banner
- Zgromadziła nas tutaj idea, której patronem jest prezydent RP Andrzej Duda, a na terenie naszego województwa wojewoda warmińsko-mazurski - powiedziała Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. Prof. Religi. - To projekt „Katyń - ocalić od zapomnienia...”, który ma za zadanie zadanie objęcie pamięcią wszystkich bohaterów, którzy w ofierze dla swojej Ojczyzny oddali najcenniejszy dar jakim jest życie. Społeczność Szkoły Policealnej im. Zbigniewa Religi jednogłośnie przyjęła do realizacji projekt nasadzenia Dębu Pamięci jednej z ofiar - aspiranta przedwojennej Policji Michała Kłoczewskiego.

Jolanta Kłoczewska wystąpiła dzisiaj w podwójnej roli: dyrektora szkoły biorącej udział w projekcie „Katyń - ocalić od zapomnienia...” oraz członka rodziny Michała Kłoczewskiego. Michał Kłoczewski był bowiem dziadkiem jej męża.

Michał Kłoczewski urodził się w 1888 roku w Łukowie na Lubelszczyźnie. Służbę w Policji Państwowej pełnił od 1920 roku. Pracował w komendach Policji w Łukowie i Zamościu. We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany i skierowany ku wschodniej granicy Polski. Pod Brześciem nad Bugiem został wzięty do niewoli przez wojska radzieckie i osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Zamordowany został w 1940 roku w Twerze strzałem w tył głowy. Jego szczątki leżą na cmentarzu wojennym w Miednoje.

Więcej o dzisiejszej uroczystości w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi na naszych zdjęciach i filmach.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~kuba / 2018-04-26 20:17
Piękna tradycja. Ukłony dla Dyrekcji i grona Nauczycieli i Pracowników"Medyka", którzy godnie poprowadzili te wyjątkowe chwile. Cieszę się że Olsztyn ma już 24 Dąb Pamięci. I że nosi imię mojej Pradziadka.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Sadzenie Dębu Pamięci asp. PP Michała Kłoczewskiego (1)

26-04-2018

image galeria
Sadzenie Dębu Pamięci asp. PP Michała Kłoczewskiego (2)

26-04-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl