Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras. | 2018-05-07 20:19 | Rozmiar tekstu: A A A

„Pieśń ujdzie cało”

Olsztyn24
Wernisaż w Oranżerii Kultury (fot. Jacek Kadaj - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim 27 kwietnia otwarto wystawę „Pieśń ujdzie cało” - ilustracji do polskich pieśni patriotycznych. Na wystawę składają się prace 36. najwybitniejszych polskich ilustratorów, artystów i twórców, wśród nich Janusza Stannego, Zdzisława Witwickiego, czy Józefa Wilkonia. Nie zabrakło także prac artystek – Elżbiety Wasiuczyńskiej i Krystyny Lipki-Sztarbałło.

Wystawa ilustruje najsłynniejsze polskie pieśni patriotyczne, od „Bogurodzicy” do utworów z okresu solidarnościowego zrywu lat 80. – łącznie ponad 70 pieśni i piosenek. Są wśród nich także utwory zaskakujące i nietypowe, jak np. „Mój jest ten kawałek podłogi” zespołu Mr. Zoob czy „Psalm stojących w kolejce” wykonywany przez Krystynę Prońko.

Wystawa jest efektem wieloletniej pracy Grażyny Szpyry, która już od ponad 30. lat prowadzi plenery i warsztaty tematyczne z udziałem najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów w Krasnobrodzie koło Zamościa. Pokazywane prace są z pewnością niezwykle cenną, malarską lekcją patriotyzmu. Są też możliwością przypomnienia sobie pięknych melodii i tekstów związanych z ważnymi wydarzeniami w historii naszego kraju.
R E K L A M A
banner
Na spotkaniu, dzięki występowi Chóru Męskiego Rolika, mieliśmy możliwość przypomnienia sobie niektórych z ilustrowanych pieśni. Publiczność włączyła się do ich wykonywania i żywiołowo reagowała na znane melodie. Ponadto publiczność miała także możliwość wysłuchania gawędy historycznej o znaczeniu pieśni w dziejach polskiego narodu, którą poprowadził Sławomir Skowronek.

Wystawę będzie czynna do 15 czerwca.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl