Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:35 20 kwietnia 2024 Imieniny: Agnieszki, Amalii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
D./inf. pras. | 2018-10-09 09:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolekcja dzieł i monet z przemytu wzbogaciła zbiory Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Prezentacja przekazanych zabytkowych przedmiotów | Więcej zdjęć »

W poniedziałkowe (8.10) przedpołudnie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przekazano do zbiorów muzealnych kolekcję XIX-wiecznych ikon, krzyż oraz 24 rzymskich monet wybitych w I-III wieku naszej ery. Zabytkowe przedmioty pochodzą z udaremnionego przemytu.

Przekazania kolekcji na ręce zastępcy dyrektora muzeum Kingi Raińskiej dokonał zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie insp. Tomasz Węgiel.

W skład kolekcji wchodzą 24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery. 18 monet wybito z brązu, m.in. As Nerona, As Wespazjana i As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. 5 denarów (Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei) wybijano jako monety srebrne, jednak ich młodsze wersje mają wysoki udział domieszki miedzianej. Historycy podejrzewają ich używanie przez społeczność tzw. zachodniobałtyckiego kręgu kulturowego (starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego).

Celnicy przekazali też 5 ikon datowanych na XIX i przełom XIX i XX wieku, krzyż naprestolny z mosiądzu srebrzonego i ryzę do Ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego.
R E K L A M A
Przedmioty te znaleziono u podróżnych wjeżdżających do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego przez przejście w Gronowie. Przemyt monet wykryto 27 marca 2016 roku. Do kontroli wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu podróżnym.

Z kolei 29 marca 2016 funkcjonariusze celno-skarbowi z Gronowa sprawdzali podróżnych jadących autobusem rejsowym z Kaliningradu. W ramach kontroli prześwietlono promieniami rentgenowskimi torbę podróżną obywatela Polski. W ten sposób wykryto nielegalnie przewożone ikony i inne przedmioty o charakterze sakralnym.

Muzealnicy podkreślają, że przekazane okazy są istotnym wkładem w muzealne zbiory.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Przekazanie do zbiorów MWiM muzealiów z przemytu
08-10-2018
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.