Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:01 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
d/wb | 2023-01-13 15:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Węgrzy sfinansowali konserwację czterech starodruków z biblioteki kardynała Andrzeja Batorego

Olsztyn24
Uczestnicy prezentacji zakonserwowanych starodruków | Więcej zdjęć »

Dzięki staraniom Pála Attili Illésa - Konsula Generalnego Węgier, w 2022 roku poddano zabiegom konserwatorskim cztery stare druki należące w XVI wieku do kard. Andrzeja Batorego - biskupa warmińskiego. Konserwacja została sfinansowana z programu „Ochrona węgierskiego dziedzictwa kulturowego za granicą” Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier.

Druki będą przez kilka miesięcy eksponowane na wystawie zorganizowanej w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie przy ul. Świętej Barbary 2. Ich oficjalna prezentacja po przeprowadzonej konserwacji miała miejsce dzisiaj (13.01) w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w obecności Pála Attili Illésa - Konsula Generalnego Węgier i Otto Siposa - Konsula Węgier w Gdańsku, arcybiskupa Józefa Górzyńskiego - metropolity warmińskiego oraz Sylwii Jaskulskiej - członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Cztery druki należące do kard. Andrzeja Batorego są obecnie częścią zbiorów biblioteki Hosianum. To dzieła teologiczne i historyczne. Najstarsze zostało wydrukowane w Wenecji w 1520 roku, najmłodsze zaś to drugi tom najsłynniejszego dzieła Stanisława Hozjusza „Confessio fidei”, wydrukowany w Kolonii w 1573 roku. Dwa z nich zawierają odręczne podpisy biskupa.

********
R E K L A M A
Andrzej Batory urodził się w 1563 roku w Siedmiogrodzie. Był bratankiem króla Stefana Batorego. Zdobywał wykształcenie w Kolegium Jezuickim w Pułtusku, m.in. poznając język polski pod kierunkiem ks. Jakuba Wujka, oraz w Rzymie. W 1581 został kanonikiem warmińskim, w 1584 roku - koadiutorem biskupa Marcina Kromera, a następnie kardynałem. Nie przyjął święceń biskupich, nie był nawet kapłanem, ograniczył się jedynie do święceń subdiakonatu.

Po śmierci Kromera, 23 marca 1589 roku objął diecezję warmińską. Wspierał zakony, przeprowadził synod diecezjalny. Otaczał się humanistami, sprowadził też na Warmię wielu Węgrów.

Pozostawił po sobie bogaty księgozbiór, którego niewielki fragment przechowywany jest w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. W 1599 roku stryjeczny brat Zygmunt przekazał mu władzę w Siedmiogrodzie. Kard. Batory udał się tam, jednak został pokonany w walce o władzę w bitwie pod Sybinem. Podczas ucieczki do Mołdawii został zamordowany.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podsumowanie prac konserwatorskich starodruków z biblioteki kard. Andrzeja Batorego (1)
13-01-2023
image galeria
Podsumowanie prac konserwatorskich starodruków z biblioteki kard. Andrzeja Batorego (2)
13-01-2023
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.