Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Nu Media | 2016-03-28 20:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Torba plastikowa czy materiałowa? To, w czym nosisz zakupy ma znaczenie

Olsztyn24
Reklamówka rozkłada się od 100 do 400 lat (fot. Nu Media) | Więcej zdjęć »
Gdyby we wszystkich sklepach plastikowe reklamówki nadal były darmowe, w mig zalałyby nasze parki, trawniki i lasy. Coraz częściej wychodząc do sklepu, poza listą zakupów zabieramy ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Widać w tej kwestii znaczącą poprawę, ale czy można mówić już o pełnym sukcesie? Czy plastikowa reklamówka to już przeżytek, czy jednak cały czas rzecz niezastąpiona? 

Jeszcze kilkanaście lat temu każdy bardziej szanujący się sklep przy kasie dawał swoim klientom torby jednorazowe. Uśmiechnięci konsumenci wracali do domów nie tylko z toną zakupów, ale także z niepotrzebnymi reklamówkami. Odkąd w sklepach trzeba za nie płacić, zainteresowanie jednorazówkami zmalało. Jednak nadal są miejsca, jak chociażby sklepy odzieżowe czy drogerie, które każdą zakupioną rzecz pakują do plastikowej siatki. 

– Klienci na zakupy zabierają swoje torby, nie tylko materiałowe, ale także takie mocniejsze plastikowe, które można wykorzystać po kilka razy – mówi Iwona Kudoń, właścicielka sklepu warzywnego na olsztyńskich Brzezinach. – Klientów, którzy noszą ze sobą swoje siatki i takich, którzy proszą o jednorazówki jest pół na pół.
R E K L A M A
banner
Torby foliowe są wygodne w użyciu, lekkie oraz higieniczne, ale także bardzo szkodliwe dla środowiska. Reklamówka rozkłada się od 100 do 400 lat. To niewiele mniej niż butelka PET. Plastikowe torby są także szalenie niebezpieczne dla zwierząt. Wyrzucona w lesie foliówka, w której wcześniej była żywność staje się łakomym kąskiem dla dzikich zwierząt. Zjedzenie plastikowej torby kończy się dla nich męczarnią.

Zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska są torby wielokrotnego użytku. Większość z nich jest produkowana z naturalnych tkanin. Są nie tylko ładniejsze od popularnych jednorazówek, ale także bardziej wytrzymałe. Producenci toreb wielokrotnego użytku promując ekologiczny styl życia idą o krok dalej i do produkcji wykorzystują materiały z recyklingu. Coraz popularniejsze stają się siatki wykonane z polipropylenu pochodzącego ze zużytych puszek aluminiowych oraz z bawełny.

Nu Media


Publikację dofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
AS
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl