Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-06-21 16:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Tylko 5 dni na zgłaszanie projektów do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2016

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji prasowej na boisku Gimnazjum nr 12 | Więcej zdjęć »
Jeszcze tylko do północy w niedzielę (26.06) można składać wnioski o realizację projektów w ramach tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypomnieli o tym dzisiaj (21.06), podczas poświęconej budżetowi obywatelskiemu konferencji prasowej na realizowanym właśnie w ramach OBO nowym obiekcie sportowym przy Gimnazjum nr 12, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodniczący zespołu koordynacyjnego radny Łukasz Łukaszewski, przewodniczący rady partycypacyjnej, a także przewodniczący rady Osiedla Wojska Polskiego Wiesław Nałęcz oraz dyrektor biura komunikacji społecznej i dialogu obywatelskiego Urzędu Miasta Aneta Szpaderska.

- Projekty mogą składać zarówno osoby indywidualne - mieszkańcy Olsztyna, którzy ukończyli 13. rok życia, jak i stowarzyszenia - przypomniał prezydent Grzymowicz. - Pieniędzy, które będziemy mogli wydać na realizację projektów OBO w roku 2017 jest trochę więcej niż dotychczas, a będzie to kwota 3 mln 730 tys. złotych.

W tym roku w regulaminie Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono kilka zmian. Najważniejszą wydaje się ta, która dotyczy rezygnacji z projektów ogólnomiejskich. Ich miejsce zajęły tzw. projekty zintegrowane, realizowane na więcej niż jednym osiedlu.
R E K L A M A
banner
- Do tej pory na projekt ogólnomiejski przeznaczaliśmy środki w wysokości 1 mln złotych - powiedział Piotr Grzymowicz. - W tym roku po raz pierwszy zamiast jednego projektu ogólnomiejskiego proponujemy cztery projekty zintegrowane. Na każdy z tych projektów przeznaczamy kwotę 300 tys. złotych, a więc w sumie 1 mln 200 tys. złotych. Przewidujemy także, że na każdy z 23. projektów osiedlowych przeznaczonych zostanie 110 tys. złotych.

Innym z nowych rozwiązań wprowadzonych do OBO jest rada partycypacyjna. W jej skład wchodzą przedstawiciele rad olsztyńskich osiedli, które do tej pory formalnie nie miały żadnego wpływu na budżet obywatelski, a w szczególności na wybór i realizację projektów na ich osiedlach.

- Jako przedstawiciele rad osiedli jesteśmy bardzo zadowoleni, że decyzją prezydenta jesteśmy reprezentowani w sprawach budżetu obywatelskiego przez radę partycypacyjną - powiedział Wiesław Nałęcz, przewodniczący rady. - Nasza rola jest bardzo ważna, jeżeli chodzi propagowanie budżetu obywatelskiego, edukowanie tych, którzy chcą projekty do budżetu zgłosić, a także ocenę projektów i ich realizację. Dotychczas rola rad osiedli w OBO była raczej pomijana, dzisiaj nasz głos doradczy jest potraktowany bardzo poważnie. Uważamy, że znajdowanie się blisko mieszkańców, blisko tych, którzy składają projekty, jest decydujące dla takiej „prężnej” działalności projektodawców oraz dla jakości przygotowania i realizacji samego budżetu.

Organizatorzy tegorocznej edycji OBO spodziewają się w tym roku mniejszej liczby projektów. Ma to związek m.in. z wprowadzeniem wymogu uzyskania podpisów pod projektem co najmniej 10 osób. Tym sposobem jednak zgłaszane projekty mają szansę stać się naprawdę „społecznymi”, bowiem ich realizacja zaspakajać będzie zapotrzebowanie większej liczby mieszkańców, niż tylko wnioskodawca.  

Napływające do Urzędu Miasta projekty wręcz na bieżąco są oceniane przez zespół konsultacyjny i radę partycypacyjną. Sprawdzane jest m.in. czy realizacja projektu mieści się w zadaniach gminy.

- Zespół koordynacyjny czeka na projekty - stwierdził przewodniczący zespołu radny Łukasz Łukaszewski. - Zachęcamy, żeby te projekty zgłaszać do 26 czerwca drogą elektroniczną, osobiście, czy przez punkty konsultacyjne. Jeżeli takie projekty wpłyną, zespół się zbierze i będzie się starał tak je oceniać, żeby jak najwięcej z nich przeszło do następnego etapu, czyli do etapu głosowania.

Głosowanie na projekty tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zaplanowane zostało na 8-18 września br.

Dzisiejsza konferencja prasowa była również okazją do porozmawiania o realizacji projektów z poprzednich edycji OBO. Jak zapewniła dyrektor Aneta Szpaderska - nie ma zagrożeń dla realizacji tych projektów, w tym również Łynostrady, która w ubiegłym roku została wybrana przez mieszkańców jako projekt ogólnomiejski. Do 30 czerwca ma być gotowy projekt techniczny Łynostrady, a potem zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tego zadania.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. OBO w Gimnazjum nr 12 w Olsztynie

21-06-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl