Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-08-03 16:40 | Rozmiar tekstu: A A A
Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem

Chrzęst blach na olsztyńskim zamku

Olsztyn24
Wakacyjny Czwartek z Mikołajem Kopernikiem | Więcej zdjęć »
Przedostatni raz podczas tegorocznych wakacji Muzeum Warmii i Mazur zaprosiło mieszkańców Olsztyna i turystów na czwartkowe spotkanie z Mikołajem Kopernikiem. Tym razem hasło przewodnie imprezy brzmiało „Chrzęst blach”, a w roli głównej wystąpili rekonstruktorzy średniowiecznego rycerstwa z Konwentu Świętego Piotra w Olsztynku.

- Musimy pamiętać, że jednym z wielu obowiązków Mikołaja Kopernika podczas pobytu w Olsztynie było przygotowanie zamku do obrony - mówi Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. - Sprowadziliśmy więc do zamku rycerzy z Konwentu Św. Piotra, wśród których jest złoty medalista w kategorii miecza długiego tegorocznych Mistrzostw Świata w walkach rycerskich International Medieval Combat Federation Denmark 2017.

Rycerze na zamkowym dziedzińcu rozstawili swój obóz, a co pewien czas organizowali cieszące się wielkim zainteresowaniem pokazy walk rycerskich. Poza tym goście z Olsztynka zorganizowali warsztaty strzelania z łuku, rzucania nożem i podkową, a towarzyszące rycerzom białogłowy zorganizowały warsztaty średniowiecznych tańców. Wielu chętnych było też do udziału w walkach na gumowe miecze.
R E K L A M A
banner
Natomiast podczas warsztatów plastycznych, zorganizowanych przez pracowników Muzeum Warmii i Mazur, można było m.in. wykonać puzzle przedstawiające jedno z najbardziej znanych dzieł z muzealnych zbiorów sztuki współczesnej - obraz Edwarda Dwurnika „Bitwa pod Grunwaldem.”. Inne z propozycji muzealników dla uczestników dzisiejszego spotkania to wykonywanie papierowych przyłbic i mieczów. Była też przebieralnia średniowiecznych strojów.

W imprezie wzięli również udział przedstawiciele Teatru Form Niezależnych Korzunowicz. Na dzisiaj nie przygotowali jednak spektaklu dla najmłodszych, lecz warsztaty plastyczne, podczas których wykonywane były ruchome lalki, jakie wykorzystywane są w przedstawieniach kukiełkowych.

Oczywiście w zamku nie zabrakło Mikołaja Kopernika, w którego postać, jak zwykle, wcielił się aktor Teatru Jaracza Marian Czarkowski. Odtwórca roli najznakomitszego mieszkańca olsztyńskiego zamku oprowadzał gości po pomieszczeniach, z których Kopernik korzystał ponad 550 lat temu. Uczestnicy wycieczek po zamku mogli się też dowiedzieć się, czym Kopernik zajmował się w Olsztynie.

Ostatni Wakacyjny Czwartek z Mikołajem Kopernikiem za tydzień. Będzie to swoiste podsumowanie tegorocznych spotkań, z prezentacją tych elementów, które zdaniem organizatorów były najważniejsze, najlepsze w dotychczasowych czterech czwartkowych spotkaniach w olsztyńskim zamku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem w Olsztynie [3.08.2017]

03-08-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl