Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-11-02 15:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Kwestarze na cmentarzach zebrali 16 tysięcy złotych

Olsztyn24
Kwesta na rzecz ratowania olsztyńskich cmentarzy
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy w Olsztynie okazała się lepsza niż w ubiegłym roku. Na ratowanie zabytkowych cmentarzy mieszkańcy przekazali ponad 16 tys. zł. W ubiegłym roku zebrano nieco ponad 10 tys. zł.

- Pomimo początkowych problemów kadrowych i mało sprzyjającej pogody, udało nam się osiągnąć dużo lepszy wynik niż podczas poprzedniej kwesty - mówi Marta Jarosławska z Wydziału Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych. - Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, tym którzy są z nami od lat oraz tym, którzy kwestowali z nami po raz pierwszy.

Tegoroczna zbiórkę prowadzono na cmentarzach komunalnych przy ul. Poprzecznej i w Dywitach. Pierwsi wolontariusze pojawili się na terenie nekropolii już ok. 8:00 i zbierali pieniądze do 15:00. W gronie osób wspierających tegoroczną kwestę był m.in prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, olsztyńscy radni, aktorka Irena Telesz oraz Piotr Bałtroczyk. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i hojności olsztynian do puszek zebrano ponad 16 tys. zł. Większą część kwoty, bo ponad 13 tys. zł, wrzucono do puszek na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.
R E K L A M A
banner
Zebrane pieniądze przeznaczane będą na renowację elementów wyposażenia cmentarza św. Jakuba przy al. Wojska Polskiego, cmentarza św. Józefa przy ul. Rataja oraz dawnego cmentarza parafialnego w Dajtkach przy ul. Sielskiej.

Od pierwszej kwesty (2003) dzięki wpłatom i darowiznom osób prywatnych zebrano prawie 270 tysięcy złotych. Za te pieniądze zrealizowano prace konserwatorsko-remontowe na trzech zabytkowych nekropoliach Olsztyna: na cmentarzu św. Jakuba, a którym renowacji poddano 51 nagrobków, trzy krzyże, osiem kutych ogrodzeń kwater grobowych, na cmentarzu św. Józefa, gdzie odnowiono sześć nagrobków, trzy ogrodzenia kwater grobowych wraz z nagrobkami i pomnikami wewnątrz nich, dwa krzyże, kaplicę cmentarną oraz na cmentarzu św. Jana Nepomucena w Dajtkach, gdzie pracom remontowym poddano 83 nagrobki oraz dach kaplicy cmentarnej.

W tym roku kwestę na rzecz ratowania olsztyńskich cmentarzy przeprowadzono po raz 15.


Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl