Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-05-16 15:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Światowe prawykonanie „Mazurka Jankiela” w lidzbarskiej Oranżerii Kultury

Olsztyn24
Koncert „Na polską nutę” w lidzbarskiej Oranżerii Kultury | Więcej zdjęć »
Światowe prawykonanie „Mazurka Jankiela” Ryszarda Sielickiego miało miejsce 14 maja podczas koncertu „Na polską nutę” w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Tego wieczoru przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili wyborni artyści związani z olsztyńskim i warszawskim środowiskiem muzycznym.

W Oranżerii Kultury zagrali: pianistka Agnieszka Panasiuk i klarnecista Dominik Jastrzębski, którzy uczestniczą w wydarzeniach muzycznych od czasu Inauguracji Oranżerii Kultury oraz występująca po raz pierwszy skrzypaczka Agnieszka Marucha. Debiutująca na scenie w Lidzbarku Warmińskim artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistką, kameralistką, pedagogiem oraz koncertmistrzem renomowanych zespołów muzycznych. Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i za granicą. Jest muzykiem wszechstronnym, dysponuje szerokim repertuarem skrzypcowym, wykonuje kompozycje wszystkich epok.

Program koncertu zawierał utwory wybitnych kompozytorów polskich. Organizatorom zależało, aby nie zabrzmiały jedynie utwory znanych twórców jak Fryderyk Chopin czy Stanisław Moniuszko, ale wielu innych, w tym współczesnych, takich jak Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz, Iwona Kisiel.
R E K L A M A
banner
Na szczególną uwagę zasługuje fakt prawykonania kompozycji Ryszarda Sielickiego „Mazurek Jankiela”, autora zmarłego w 2005 roku. Wydarzenie zostanie odnotowane w wydawnictwie nutowym, w którym po raz pierwszy zostaną opublikowane utwory Sielickiego.

W repertuarze znalazła się też muzyka filmowa. Piękny walc autorstwa Wojciecha Kilara z „Ziemi obiecanej” czy temat z filmu „Polskie drogi” - kompozycja Andrzeja Kurylewicza, to muzyczny kawałek naszej historii i kultury.

Najważniejsze w odbiorze są emocje, a tych nie brakowało na twarzach słuchaczy, na których pojawiały się zaduma, wzruszenie, ale też radość.

Niewątpliwie koncert dostarczył pięknych wrażeń, o czym świadczyły udzielane na gorąco recenzje. Najczęściej padały wypowiedzi o przeżyciu wzruszających chwil, wirtuozerii wykonania czy wspomnieniach wywołanych prezentowaną muzyką. Natomiast wykonawcy docenili spontaniczne reakcje publiczności, dziękując za ciepłe przyjęcie i gromkie owacje.

Ten niecodzienny koncert Oranżeria Kultury zorganizowała w cyklu wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl