Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-05-16 18:19 | Rozmiar tekstu: A A A

W poniedziałek nastąpią kolejne zmiany w organizacji ruchu na ulicy Towarowej

Olsztyn24
Od prawej: Piotr Grzymowicz i Jarosław Krzemieniewski | Więcej zdjęć »
Do końca roku ma nastąpić zakończenie budowy i przebudowy większości ulic w Olsztynie i na jego obrzeżach. W grudniu powinna zakończyć się m.in. budowa południowej obwodnicy Olsztyna i prowadzących do niej dróg dojazdowych z Olsztyna, z wyjątkiem węzła Olsztyn Pieczewo, który ma być wybudowany do połowy 2019 roku. Zanim jednak to nastąpi, kierowcy muszą być przygotowani na związane z pracami drogowymi zmiany w organizacji ruchu po miejskich ulicach, bo „na pamięć” jeździć się nie da.

Z pierwszą z istotnych zmian kierujący spotkają się już w poniedziałek (21.05) wieczorem, na ulicy Towarowej, w rejonie skrzyżowań z ulicami Leonharda i Stalowej. O nowej, choć czasowej, organizacji ruchu w tym rejonie mówili dzisiaj (16.05), podczas konferencji prasowej w ratuszu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i odpowiedzialny za budowę ulicy Towarowej z ramienia ratusza kierownik Jednostki Realizującej Projekt VI Jarosław Krzemieniewski.

- Ten rok jest rokiem szczególnym, jeżeli chodzi o inwestycje składające się na budowę ciągów komunikacyjnych, które mają wyprowadzać ruch na południową obwodnicę Olsztyna - powiedział prezydent Grzymowicz. - Realizujemy podłączenia do tej obwodnicy poprzez budowy i modernizacje dróg. Pierwszą z nich jest ulica Towarowa. Ta ulica, zgodnie z kontraktem, powinna być zakończona do końca roku. Na odcinku ulicy Towarowej od ul. Leonharda do ul. Budowlanej mamy zaangażowanie prac na poziomie 60%. Mamy ponadto uzgodnione z wykonawcą, że na przełomie czerwca i lipca co najmniej jedna jezdnia od ulicy Budowlanej do węzła Olsztyn Wschód na obwodnicy będzie mogła być oddana do użytkowania.
R E K L A M A
banner
Zanim jednak ruch samochodowy po ul. Towarowej będzie odbywał się płynnie i bez utrudnień, konieczne jest wykonanie wielu prac budowlanych na tzw. żywym organizmie, a to oznacza utrudnienia w ruchu drogowym.

- Wkraczamy w kolejny etap przebudowy ulicy Towarowej w rejonie skrzyżowania z ulicą Leonharda - powiedział Jarosław Krzemieniewski. - Została już wykonana prawa jezdnia, prowadząca w kierunku obwodnicy Olsztyna. Teraz musimy wykonać lewą jezdnię. To oznacza dość istotne zmiany w organizacji ruchu drogowego w obrębie skrzyżowań ulicy Towarowej z ulicami Leonharda i Stalowej.

Jak zapowiedział kierownik Krzemieniewski, w poniedziałek (21.05), w godzinach wieczornych lub nocnych, w rejonie wymienionych skrzyżowań zostanie zamknięta jeszcze nieprzebudowana, północna nitka ulicy Towarowej, a w obrębie skrzyżowania z ulicą Stalową zostanie wprowadzone tymczasowe rondo.

- Od ulicy Leonharda ruch będzie się odbywał prawą jezdnią - wyjaśniał Jarosław Korzeniewski. - Kierowcy, którzy będą chcieli jechać w kierunku Mrągowa, po przejechaniu ronda wjadą na starą jezdnię ulicy Towarowej, która jest jeszcze w trakcie przebudowy. Natomiast kierowcy jadący od Mrągowa w kierunku Warszawy, po przejechaniu ronda wjadą na nową, już wykonaną jezdnię i pojadą w kierunku skrzyżowania ul. Leonharda z ulicą Kołobrzeską. Natomiast kierowcy jadący w kierunku ulicy Dworcowej przejadą przez rondo i pojadą prosto.

Trudniej będą mieli kierowcy jadący od ulicy Dworcowej w kierunku Mrągowa lub Warszawy, a w szczególności kierowcy samochodów ciężarowych pow. 3,5 tony. Kierowcy dużych ciężarówek, niezależnie od docelowego kierunku jazdy, będą musieli kierować się na tymczasowe rondo i tam wybierać kierunek dalszej jazdy. Łatwiej będą mieli kierowcy osobówek jadących od ul. Dworcowej w kierunku Warszawy, bo nie będą musieli podążać za ciężarówkami na rondo, lecz po przejechaniu tzw. bajpasu łączącego północną i południową nitkę ulicy Towarowej, będą mogli od razu skręcić w prawo, w kierunku Warszawy.

Wprowadzana w poniedziałek organizacja ruchu na skrzyżowaniach ulic Towarowa, Leonharda i Stalowa, obowiązywać będzie około 2 miesiące. Potem nastąpią kolejne zmiany, bowiem trzeba będzie dokończyć przebudowę północnej nitki ulicy Towarowej.

Konferencja w ratuszu była też okazją dla dziennikarzy do „wypytania” prezydenta o zaawansowanie prac przy budowie i przebudowie innych ulic w mieście, a w szczególności ulicy Partyzantów.

- Stan prac na tej ulicy wygląda coraz lepiej - powiedział prezydent. - Na początku wykonawca miał ogromne kłopoty z rozpoczęciem prac i ich dynamiką. Dzisiaj ta sytuacja jest już znacząco, znacząco lepsza. Na budowie pracuje na dzisiaj ponad 60 osób. Roboty związane z przebudową infrastruktury podziemnej w zasadzie zostały wykonane, są stawiane krawężniki, a więc niebawem będzie kładziony asfalt. Jestem przekonany, że te prace będą już prowadzone w odpowiednim tempie. Wykonawca jednak na pewno nie dotrzyma pierwotnego terminu zakończenia inwestycji, który wyznaczony był na przełom czerwca i lipca tego roku. Wykonawca skierował do nas ponadto roszczenie o przesunięcie terminu zakończenia inwestycji ze względu na prowadzone prace archeologiczne, które musiały zostać rozpoczęte w kontekście odkrycia na placu budowy starego cmentarza ewangelickiego. Te prace archeologiczne zostały rozpoczęte w poprzedni poniedziałek. Będziemy mieć na bieżąco sprawozdania z tych prac, z których będziemy wnioskować, jaki te badania będą miały wpływ m.in. na termin zakończenia inwestycji.

Prezydent spodziewa się, że prace przy realizowanej przez firmę Balzola przebudowie ulicy Partyzantów na odcinku od ul. 1 Maja do ronda Bema, zakończą się we wrześniu tego roku.

O innych inwestycjach drogowych prowadzonych w Olsztynie oraz terminach ich zakończenia można usłyszeć w naszej wideorelacji z dzisiejszej konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. zmian w organizacji ruchu na ul. Towarowej [16.05.2018]

16-05-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl